Avslutad | Klockor – Lördag 4 augusti 2012
TAG HEUER, 2000 Aquaracer, Professional (300 METERS), Ref nr. WAB1112, Serie nr. GG1716, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA016/Y-H2/3094 Y, cert, april 2006.
Klockor Jorg Hysek
JORG HYSEK, Kilada, Ref nr. S012-1737, herrur, 27 x 49,5 (60,5) mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, ca 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 14/25).
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 162713, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, motiv, monogram, bucklor, ca 1895.
ARC, "ZENTA", fickur, 51 mm, Ref nr. 1396, Boett nr. 169709, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. X319433, Cal 3135, Verk nr. 6116641, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-P11/555 B, ca 1991.
TISSOT, Helvetia, Boett nr. H 695.330, herrur, 26 x 31 (36,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, ej signerad urverk, läderband, originalspänne i doublé, ca 1999.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 538, Ref nr. L5.656.4.73.2, Boett nr. 31406651, kronograf, herrur, 28 x 33,5 (41,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, boettskruv saknas, läderband, ca 2002, cert (ej ifyllt).
ELIDA, fickur, 49,5 mm, savonett, Boett nr. 20132, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1935.
VIKING, fickur, 48,5 mm, Boett nr. 1515987, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930, fickurskedja i gulmetall, etui.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. K050937, Ref nr. 5971.SPS.00995, Boett nr. 5971, damur, 18,5 x 23 mm, bicolour, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med briljanter (8 st.), diamantkrans (32 st. 8/8, ca VS, ca 0,04 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. G1.07, cert, november 2009, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, damur, 29,5 x 16 (23) mm, Cal 550, Boett nr. 35/973588, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1980.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. V154277, Cal 4130, Verk nr. C 0381947, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78590-PJ2/EO+PJ, cert, december 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 16355289, Ref nr. KO 2937, Boett nr. 2937-1, herrur, 35,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1958.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, Mini, Serie nr. 18170195, Ref nr. 1057901, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, Ref nr. 0694, cert, december 1994, box, ytterkartong.
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 182655/70, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1927, etui (G.W.Linderoth, Drottninggatan 28, Stockholm).
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Meisterstück, "Tachymeter", Cal 4810.105, Serie nr. PL88196, Boett nr. 7038, kronograf (defekt), herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2000.
Klockor Montblanc
MONTBLANC, Meisterstück, "Tachymeter", Cal 4810.106, Serie nr. PL94831, Boett nr. 7039, kronograf, damur, 31 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2000.
CHRONOMETRE SEELAND, fickur, 47,5 mm, Boett nr. 167199, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1930, kedja i gulmetall.
SEIKO, 5, Sports, Cal 7S36B, Serie nr. 720770, Boett nr. 7S36-02E0, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 3351-B.E, ca 2007.