Avslutad | Klockor – Lördag 4 augusti 2012
LINDVALL, Stockholm, fickur, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 1259981, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1940, etui (Fritz Olsson, Hovjuvelerare, Luleå).
TISSOT, Seastar, Ref nr. G650.330G, herrur, 33,5 mm, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 32,5 mm, Cal 620, Serie nr. 22886552, Ref nr. BA 111.068, Boett nr. 111.068, 18K guld, manuell, safirglas, originallänk, Ref nr. 1508, längd 181-186 mm, totalvikt 66,1 gram, ca 1965.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 290, Boett nr. 927/290214029, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr (För nit och redlighet.....), ca 1967 metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 48 mm, Serie nr. 6328847, Boett nr. 7554677, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1927, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Rado
RADO, Ceramica, Serie nr. 04238840, Boett nr. 963.0480.3, damur, 19,5 x 24,5 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas, ej signerat urverk, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04437, ca 2005.
FICKUR, 50 mm, "Kilometres", kronograf, Boett nr. 427817, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910.
OMEGA, damur, 14,5 mm, Cal 650, Serie nr. 21099259, Ref nr. BA 511.128, Boett nr. 511128, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
CERTINA, damur, 16,5 x 19 mm, Cal 133, Ref nr. 133.9325.68, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 163-169 mm, totalvikt 27,9 gram, ca 1990.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown Divers (200 Meters WP), Ref nr. 633.7502.4184-MB, Serie nr. 19-18514, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 8.20.51/7502, cert (ej ifyllt), ca 1998.
must de CARTIER, VLC, Cal 90, Serie nr. 003560, Ref nr. 590004, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1990.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, damur, 20 x 25,5 mm, Cal ETA 2412, Ref nr. 5049 1, Boett nr. 51319, 18K vitguld, manuell, safirglas, diamantkrans (32 st. varav en skadad, 8/8, TW/VVS, ca 0,38 ctv), integrerad originallänk, längd 165-170 mm, totalvikt 45,8 gram, ca 1975.
TISSOT, Six-T, Ref nr. T02.5.181.81, Boett nr. L910/QKN-BB-117621 SM, damur, 23 x 21 (28) mm, PVD, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. L910S-RKN-WA, ca 2009.
LONGINES, Hydro Conquest (300m/1000ft), Ref nr. L3.247.4.16.6, Boett nr. 34278880, damur, 29 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600124504, ca 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 625, Serie nr. 36613778, Ref nr. BA 511.0451, Boett nr. 511.451/511.297, damur, 20 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1973, metallänk ej original, box.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 6 192622, herrur, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne i doublé, ca 1987.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Serie nr. 69821, Boett nr. 3 66001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1986.
VOSKI, Genève, kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal ETA 7750, Serie nr. 61, Ref nr. 14000, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, cert, mars 1996. Limiterad och numrerad (Nr. 61/100).
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. X418348, Boett nr. 5360, damur, 28 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, ej signerat urverk, originallänk, viklås, ca 2000, box (skadad), ytterkartong.