Avslutad | Klockor – Lördag 4 augusti 2012
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 40,5 mm, savonett, Serie nr. 6782599, Boett nr. 69026, 14K flerfärgat guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, motiv, monogram, bucklor, ca 1897.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 36336, 14K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1870.
MORMORSUR, 36 mm, Boett nr. 115707, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, ca 1880, nyckel, läderpåse.
HELIOS, "German Army", herrur, 34 mm, Cal 307, Verk nr. P 300, Boett nr. D 40084 H (Deutsches Heer), vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (5/10), skadad boett, läderband, ca 1942.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 4368322, silver, niello, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1909, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 31902545, Ref nr. CD 168.017, Boett nr. CD 168.017 SP, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1969.
OMEGA, herrur, 27 x 27 (35) mm, Cal 571, Serie nr. 18521555, Ref nr. OT 3999, Boett nr. C 3999 SC/61, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
OMEGA, Genève, Dynamic I, Cal 565, Serie nr. 26735387, Ref nr. ST 166.0039, Boett nr. 166.039, herrur, 41,5 x 36,4 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, originalspänne, ca 1968.
OMEGA, fickur, 50 mm, Boett nr. 3296784, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla och verk, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, ca 1903, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, herrur, 31,5 mm, Cal 620, Serie nr. 18220297, Ref nr. OT 14782, Boett nr. 14782 61, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Cal 1424, Serie nr. 58717840, PIC nr. 2583.80.00, Ref nr. SU 796.1523, Boett nr. 596.1523, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 6501/827, ca 2002.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 5502521, Cal 2030, Verk nr. 59143, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk (defekt, 2 st. extra länkbitar), viklås, Ref nr. C/66, servad november 2009, cert, september 1978, box (ej komplett).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6917, Serie nr. 5189576, Cal 2030, Verk nr. 54256, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, Presidentlänk, viklås, Ref nr. C, ca 1977.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 212P, Ref nr. W51004Q4, Boett nr. 2303/BB25666, kronograf, herrur, 28 x 28 (36) mm, stål/guld, quartz (chronoreflex), safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. UFCH, cert, maj 1998, servicepåse.
JAEGER-LE COULTRE, Genève, "Türler", damur, 26 mm, Cal 818/2, Serie nr. 2095090, Ref nr. 526.22, Boett nr. 22/19066/1336064, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk (skadad), längd 173-181 mm, totalvikt 59,4 gram, ca 1970, box.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Genève, herrur, 31,5 mm, Cal K2121, Serie nr. 147500, Boett nr. 93055/055, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, krona saknas, integrerad originallänk, längd 190-197 mm, totalvikt 97,5 gram, ca 1975, box (ej komplett/skadad).
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 23, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, gravyr, mönster, bucklor, ca 1850.
BOVET & FOL, Genève, mormorsur, 33 mm, Boett nr. 5880, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, mönster, bucklor, ca 1850.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 106664, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, monogram, bucklor, ca 1910.