Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 112 åttkantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/SI-P, vikt 7,2 g.
RING, 18k vitguld, 2 gammalslipade diamanter och 1 briljant ca 0,80 ctv, ca W/VS-P1, inneslutning når ytan på en sten, Gert Hartvig Sandqvist Stockholm 1957, storlek 17,25 mm, vikt 5,0 g, inre förminskningsskena.
ARMBAND, 18K vitguld, 59 prinsesslipade diamanter ca 7,10 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 20,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, pansar ca 135 briljanter ca 0,70 ctv, ca CR-LB/SI-P, inneslutningar når ytan, stl 16,25 mm, vikt 9,7 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld/guld, briljanter ca 0,87 ctv, ca TW/VS, fantasikedja 42 cm, vikt 14,6 g totalt.
RING, 18K rodierat guld, 15 briljanter ca 0,18ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, slitage.
RING, 18K vitguld, 3 rader med totalt 27 briljanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/VS, stl 22 mm, vikt 10,5 g.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 15 briljanter 1,02 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 28,5 g.
BROSCH, 14K guld/platina, akvamarin ca 4,5 ct, 33 diamanter ca 0,56 ctv, ca W/VS-SI, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 20 briljanter 0,20 ctv, ca TW/VS, 3 med nagg, vikt 5,9 g, stl 17,25 mm, Engelbert, Stockholm 1996.
BROSCH, 18K guld, 5 odlade pärlor, 4 diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, längd 6,5 cm, vikt 5,3 g.
RING, 18K guld, briljant 0,50 ct, ca River(E)/SI, skadad kulett, stl 17,75 mm, vikt 11 g,.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca W/VS, stift, vikt 6,1 g.
TH MARTINSEN, diverse bestick 18 st, silver, 12 kaffeskedar, tårtspade, kaktång, sigillstämpel, 2 uppläggningsskedar, brevkniv, genombruten dekor, Norge, vikt 337,3 g, etui till kaffeskedar.
ENSTENSRING, 18K guld, mediumslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P1, stl 16 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
TRESTENSRING, 18K vitguld, safir ca 0,15 ct, 2 briljanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TWG)/VS, GD&Co, Malmö 1974, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.