Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
ÖRHÄNGEN, 14k guld, 6 rubiner ca 1,8 ctv, 8 briljanter ca 0,08 ctv, höjd 1,8 cm, vikt 2,8 g. mindre nagg på några rubiner.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, turkoser, modell 89, Danmark 1930-tal, 5,5x4 cm, vikt 14,0 g.
RING, 14K guld, 36 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/SI, (svaga fattningar), stl 19,75 mm, vikt 4,7 g.
HÄNGE, 9K guld, onyx, kvinnofigur i guld med 7 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, engelska stämplar, vikt 34,5 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, ankarlänk, längd 20,5 cm, vikt 92 g, dubbla säkerhetshakar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,50 ct, ca TCa(L)/VS2 (tjock rondist), Lyckoringen, Stockholm 2011, stl 15,5 mm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, 18k vitguld, 48 rubiner ca 10,00 ctv, 36 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/P1, längd 18 cm, vikt 16,2 g.
Silver Vas
VAS, silver, Eklund Silversmide, Stockholm 1994, höjd 19,5 cm, diameter 14 cm, vikt 501,5g .
RING, 14K guld, baguettslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca W-Cr/VVS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,1 g.
STIGBERT, armband, 18k guld, cabochonslipade ametister, äkta pärlor, för Engelbert Stockholm 1956, längd 18 cm, vikt 15,0 g