Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
Accessoarer Övrigt
LORGNETTE, silver, camé, hänget stämplat Victor Janson, Lindesberg 1949, längd 63 cm, vikt 44,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/skada på rondisten, i övrigt tydliga inneslutningar, Umeå, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 5,3 och 6,3 mm, lås, 18K guld, odlad pärla, Alton, Falköping 1968, längd 78,5 cm.
8 SAMEBESTICK, silver, 7 kaffeskedar, 1 serveringssked, förgyllt blad, graverad dekor, vikt 147,2 g, Haparanda 1952-1960.
COLLIER, silver, markasiter, imitationspärla, omkring 1900, höjd 10 cm, kedja längd 38 cm, vikt 23,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round rosa ca 7,8 mm, silverlås, längd 49 cm.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND, odlade barocka sötvattenspärlor, ametister, längd 92 cm med två silverlås, 2 elastiska armband.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor off round, färgade grå, ca 5,3 mm, längd 91 cm, 2 lås 9K guld.
RING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,13+0,05 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,75 mm, vikt 7,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round ca 6-11 mm, vit/rosa/aprikos/svarta färgade, längd 54 cm, lås 10K guld.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND, odlade sötvattenspärlor, off round bruna färgade, ca 6,2 mm, längd 90 cm, 2 lås, 2 elastiska armband.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, rosa/röda färgade, ca 6,5 mm, ametister, längd 47 cm, 4 rader.