Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
HÄNGE, 18K vitguld, 25 åttkantslipade diamanter 0,13 ctv enligt gravyr, hjärta, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor, smaragd, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, Portugal.
COLLIER, 14K rodierat guld, droppslipad topas, nagg, 4 diamanter ca 0,02 ctv, längd 48 cm, vikt 1,8 g.
RING, 18K rodierat guld, ljusblå topas, 6 diamanter ca 0,03 ctv, 3 med mindre skador, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 14K rodierat guld, safir, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 14K rodierat guld, 4 safirer 1,00 ctv enligt gravyr, 2 briljanter ca 0,15 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 14K rodierat guld, briljant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 1,5 g.
RING, 14K rodierat guld, 12 smaragder, inneslutningar som når ytan, 6 har mindre skador, 16 briljanter ca 0,16 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 6,0-8,5 mm, lås, silver, pärla, paste, längd 47 cm.
COLLIER, ARMRING, ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade grå pärlor, Mexico, total vikt 117 g, stift.