Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round svarta färgade, ca 6 mm, längd 135 cm 3 lås.
ARMBAND, silver, nielloarbete, Kiev Ryssland tidigt 1900-tal, längd ca 17 cm, vikt 17,7 g.
BROSCH och HÄNGE, silver, delfinbrosch med markasiter, delfinhänge med svart färgad sötvattenspärla, längd 4/4,5 cm, vikt 15,0 g.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND, odlade sötvattenspärlor button shape, vit/svarta färgade ca 7,5 mm, silverdelar, längd 45 cm, armband elastiskt.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 5,7 mm, ametister, lås 10K guld, längd 45 cm.
COLLIER, 18K vitguld, 19 bagettslipade diamanter, ca 0,38 ctv, längd 43 cm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, bagettslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W, några skadade, vikt 1,4 g, huggies.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor off round, ca 7,7 mm, svagt doserade, förgyllt silverlås, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, ca 6 mm bruna stenar, 2 silverlås, längd 93 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/Piqué, vikt 1,1 g, stift.
BORDSDEKORATIONER 2 ST, vitmetall, fasaner, 1900-tal, höjd 13 cm, längd 27 cm, vikt 1087,3 g.