Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round ca 6-6,5 mm, silverlås med magnet, längd ca 92 cm.
4 SMYCKEN, förgyllt silver, granater, stenar saknas, defekter, ram för foto på baksidan,
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita/rosa ca 3,5-6 mm, rosa stenar, rosenkvarts, blommor, cirkel ca 5 cm, längd 60/80 cm, 2 rader, silverlås.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8 mm, gröna stenar, längd 92 cm, silverlås.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND, odlade sötvattenspärlor, ca 7,5 mm, röda färgade,glas, längd 47 cm, armband längd 19,5 cm.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, doserade, 3,0-7,8 mm, silverlås, turkoser, 1 skadad, markasiter, 1 markasit saknas, längd 46 cm.
BROSCH, 18K guld, camé, Stockholm1900-talets första hälft, mått 3,6 x 4,6 cm, vikt 8,2 g, lödningar på baksidan.
RING, 18K vitguldl, opaltriplett, sliten, 5 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 10 g.