Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, smaragd, inneslutningar som når ytan, nagg, 8 rosenslipade diamanter, 1 skadad, 3 med mindre skador, Petterssons, Stockholm 1951, stl 15,25 mm, vikt 2 g.
ARMBAND, silver, 11 ovalslipade citriner, vikt 15,3 g, innermått ca 16 cm, säkerhetskedja, stelt, öppningsbart.
BROSCH, silver, emalj (mindre skada på emaljen), orientalisk pärla, genombruten, 3,3 cm, vikt 4,2 g.
12 MOCKASKEDAR, förgyllt sterlingsilver, emalj, Ela, Danmark, vikt 95,2 g, importstämpel, 2 olika modeller.
RING, 14K guld, rödbrun natursten, klassicerande profil, storlek 17,5 mm, vikt 8,7 g, minimalt nagg.
SMYCKESET, hänge/kedja och örhängen, 18K vitguld, hjärtan med totalt 12 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS, vikt 5 g, stift, kedjan 44 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS, stift, vikt 2,5 g.
Ädelstenar Övrigt
7 ÄDELSTENAR, 32,11 ctv, kvarts, turmalin, granat, akvamarin, smaragdslipade, nagg, mindre skador.