Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,50 ct enligt gravyr, ca River(E)/VVS1-VVS2, Decoma Atelje, Köping, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g
WIWEN NILSSON, brosch, nr 86, sterlingsilver, fisk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1961, längd 6,5 cm, vikt 11,6 g. (d)
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 4-radigt, doserat, ca 3-7 mm, lås i 18K guld, cabochonslipad akvamarin, ametist, rosenkvarts, labradorit och droppslipade peridoter, Stockholm 1961, längd ca 38 cm, vikt 49,3 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat vitguld, briljantslipad diamant 1,50 ct, River(D)/VS1, kopia på HRD certifikat nr 10025407005, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Sofia, 18K vitguld, rektangulärt fasettslipad akvamarin ca 10,00 ct, stjärnhänge med 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, vikt 14,4 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Sofia, 18K vitguld, rektangulärt fasettslipad akvamarin ca 8,50 ct, stjärnhänge med 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 17,8 g, originaletui.
ARMRING, 14K guld, 6 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, 13 halvpärlor, 6 x 4,9 cm, öppningsbar, Oskar Lindroos, Finland troligen 1947, vikt 30,8 g, en diamant skadad, en diamant med nagg, gravyr på armringens insida, originaletui
ARMBAND, 15K guld/platina, orientpärla ca 3,6 mm, 4 gammalslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW(G)/VS, 40 äldre enkel- och rosenslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 16,5 cm, vikt 12,5 g, nagg på några små rosenslipade diamanter, etui.
WIWEN NILSSON, kedja/hänge, sterlingsilver, kors, signerad Wiwen Nilsson, stämpad AN, Lund 1974, kedjans längd 75 cm, hängets höjd 6 cm, vikt 49,7 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW(G)/VVS, längd 18 cm, vikt 12,8 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, ett par ljusstakar, silver, rokokostil, Stockholm 1850, höjd 19 cm, vikt 796,7 g, fyllda.
SUPKALK, förgyllt silver, troligen Eric Ericsson (verksam 1786-1820), Uppsala, höjd 12,5 cm, vikt 63,9 g.
LAPPONIA, armband, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1971, längd 19,5 cm, vikt 53,1 g.
RING, 18K vitguld, oktagonslipad diamant 4,00 ct, Cr(J)/VS2, graderad av HRD, stenkuvert nr 12/023/383/001 (inget skriftligt certifikat), 2 halvmåneslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca H-I/VS, stl 17 mm, vikt 7,0 g.
Ädelstenar Tsavorit
TSAVORIT, 3,32 ct, blandad kuddslipning, Gem Identification Report, ett antal mycket små nagg.
RING, 18K vitguld, kuddslipad behandlad blå diamant ca 1,74 ct, ca P1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, Sörsand, Stockholm år 2010, vikt 4,8 g, etui, ytterkartong.
Visa varaSmycken Brosch
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, fasetterad bergkristall, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1950, längd 7,2 cm, vikt 10,2 g. (d)