Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
BVLGARI, collier, Bvlgari, 18K guld, längd 42 cm, vikt 83,1 g, originaletui, defekt original ytterkartong.
LAPPONIA, collier, Butterfly, 18K guld/platina, carréslipad safir ca 0,18 ct, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, design Björn Weckström, Finland 1978, längd 41,5 cm, vikt 7,7 g, originalpåse.
COLLIER, guld/silver, smaragd ca 4,00 ct, rosen- och gammalslipade diamanter ca 1,35 ctv, troligen Ryssland,1800-talets andra hälft, längd 41 cm, vikt 11,5 g, smaragd med inneslutningar och 2 mycket små nagg.
RING, 14K guld/silver, 21 gammalslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, rubiner, troligen rysk, 1800-talets slut, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g, etui från St Petersburg.
CARTIER, ring, Trinity, 18K vitguld, 99 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv ca River-TW(E-F)/VVS-VS, refnr 0G4820, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g, certifikat, originaletui, ytterkartong, påse.
KEDJA/MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, öppningsbar, med plats för fotografi, ärtlänk, längd ca 154 cm, antik, medaljongen stämplad Lars Bökman (1872-1905), Stockholm 1878, kedjan stämplad Herman Ferdinand Lindström (1883-1891), Sala 1886, vikt totalt 29,6 g.
Accessoarer Pennor
MONTBLANC, 2 delar, Meisterstück, Agatha Christie, reservoarpenna, svart och oxiderat silver, stift 18K guld, Nr 6912, Montblanc refillbläck, svart 50 ml, originalbox.
ARMBAND, 18K guld, 7 orientaliska pärlor, öppningsbart, gångjärn på två ställen, antikt, Gustaf Dahlgren, Malmö 1863, vikt 25,6 g, säkerhetskedja, lagningar.
GEORG JENSEN, collier, nr 601, sterlingsilver, vävd, emalj, design Naja Salto 1960 tal, längd 37-47 cm.
BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, 4 odlade South Seapärlor ca 11,6-12,6 mm, 2 vita och 2 färgade svarta, samt 128 briljantslipade diamanter och 20 navetteslipade diamanter ca 5,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, ankarkedja 41 cm, mått 5x5 cm, vikt 40 g + kedjan 3,5 g, 3 små briljanter har mindre skador, broschnålen saknas.
CARTIER, ring, modell Tank Ring, 18K vitguld, rosenkvarts, nr K91368, ref nr B4039951, stl 16,25 mm, (51), vikt 12,9 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 svarta odlade pärlor ca 7,5 mm, 4 vita och 4 färgade, 84 briljantslipade diamanter ca 2,10 ct totalt, ca W(H)/VS-SI, mått 3x3 cm, vikt 21,9 g, clips.
PÄRLRING, 18K rodierat vitguld, odlad barockpärla ca 16,5x12,0 mm, 37 baguette- åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 11,5 g.
Silver Vas
EMIL OSCAR MÖLLER, vas, silver, konande, dekor av blommor, Jugend, Malmö 1900, höjd 23,5 cm, vikt 427,8 g.
CARTIER, enstensring, platina, briljantslipad diamant 1,03 ct enligt gravyr, ca TW (F-G)/VS1, nr 38985B, engelska stämplar, stl 17,25 mm, (54), vikt 11,3 g, originaletui, ytterkartong.
DIAMANT, 1,16 ct, briljantslipad, TW (F-G)/IF, förseglad, kopia på IOG certifikat 29536.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 flandersslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, Ateljé Ajour, Stockholm 2008, vikt 7,7 g, etui, ytterkartong, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 blå safirer 2,11 ctv, 226 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W(H)/SI, vikt 8,6 g, stift, 2 diamanter saknas.
TENNISARMBAND i 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 5,53 ctv, ca TW(G)/ VS, längd 17,7 cm, vikt 14,2 g.