21 - 40 av 216
123...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012

Klubbad för

BVLGARI, collier, Bvlgari, 18K guld, längd 42 cm, vikt 83,1 g, originaletui, defekt original ytterkartong.

30 500 kr

Utrop: 35 000 kr

LAPPONIA, collier, Butterfly, 18K guld/platina, carréslipad safir ca 0,18 ct, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, design Björn Weckström, Finland 1978, längd 41,5 cm, vikt 7,7 g, originalpåse.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, guld/silver, smaragd ca 4,00 ct, rosen- och gammalslipade diamanter ca 1,35 ctv, troligen Ryssland,1800-talets andra hälft, längd 41 cm, vikt 11,5 g, smaragd med inneslutningar och 2 mycket små nagg.

20 500 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, 14K guld/silver, 21 gammalslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, rubiner, troligen rysk, 1800-talets slut, stl 17,75 mm, vikt 6,3 g, etui från St Petersburg.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

CARTIER, ring, Trinity, 18K vitguld, 99 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv ca River-TW(E-F)/VVS-VS, refnr 0G4820, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g, certifikat, originaletui, ytterkartong, påse.

Utrop: 48 000 kr

KEDJA/MEDALJONG, 18K guld, svart emalj, öppningsbar, med plats för fotografi, ärtlänk, längd ca 154 cm, antik, medaljongen stämplad Lars Bökman (1872-1905), Stockholm 1878, kedjan stämplad Herman Ferdinand Lindström (1883-1891), Sala 1886, vikt totalt 29,6 g.

8 400 kr

Utrop: 9 600 kr

Accessoarer Pennor

MONTBLANC, 2 delar, Meisterstück, Agatha Christie, reservoarpenna, svart och oxiderat silver, stift 18K guld, Nr 6912, Montblanc refillbläck, svart 50 ml, originalbox.

8 500 kr

Utrop: 8 600 kr

ARMBAND, 18K guld, 7 orientaliska pärlor, öppningsbart, gångjärn på två ställen, antikt, Gustaf Dahlgren, Malmö 1863, vikt 25,6 g, säkerhetskedja, lagningar.

7 300 kr

Utrop: 7 900 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 601, sterlingsilver, vävd, emalj, design Naja Salto 1960 tal, längd 37-47 cm.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, 4 odlade South Seapärlor ca 11,6-12,6 mm, 2 vita och 2 färgade svarta, samt 128 briljantslipade diamanter och 20 navetteslipade diamanter ca 5,70 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, ankarkedja 41 cm, mått 5x5 cm, vikt 40 g + kedjan 3,5 g, 3 små briljanter har mindre skador, broschnålen saknas.

Utrop: 56 000 kr

CARTIER, ring, modell Tank Ring, 18K vitguld, rosenkvarts, nr K91368, ref nr B4039951, stl 16,25 mm, (51), vikt 12,9 g, etui.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 svarta odlade pärlor ca 7,5 mm, 4 vita och 4 färgade, 84 briljantslipade diamanter ca 2,10 ct totalt, ca W(H)/VS-SI, mått 3x3 cm, vikt 21,9 g, clips.

Utrop: 33 000 kr

PÄRLRING, 18K rodierat vitguld, odlad barockpärla ca 16,5x12,0 mm, 37 baguette- åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 11 000 kr

Silver Vas

EMIL OSCAR MÖLLER, vas, silver, konande, dekor av blommor, Jugend, Malmö 1900, höjd 23,5 cm, vikt 427,8 g.

4 500 kr

Utrop: 4 000 kr

CARTIER, enstensring, platina, briljantslipad diamant 1,03 ct enligt gravyr, ca TW (F-G)/VS1, nr 38985B, engelska stämplar, stl 17,25 mm, (54), vikt 11,3 g, originaletui, ytterkartong.

Utrop: 80 000 kr

DIAMANT, 1,16 ct, briljantslipad, TW (F-G)/IF, förseglad, kopia på IOG certifikat 29536.

Utrop: 78 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 11 flandersslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, Ateljé Ajour, Stockholm 2008, vikt 7,7 g, etui, ytterkartong, påse.

10 400 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 blå safirer 2,11 ctv, 226 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W(H)/SI, vikt 8,6 g, stift, 2 diamanter saknas.

12 800 kr

Utrop: 11 400 kr

TENNISARMBAND i 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 5,53 ctv, ca TW(G)/ VS, längd 17,7 cm, vikt 14,2 g.

Utrop: 40 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade pärlor ca 7,5 mm, längd ca 42 cm, lås i 18K guld med monogram RD.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr