Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2012
COLLIER, silver, design Fritz Maritschnig, Galleri 22:an AB, längd 35 cm, vikt 64,9 g, originalask.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattens- pärlor, ovala, ca 6,5 x 8,3 mm, lås i 14K vitguld, hjärta, längd 44 cm, trätt utan knutar.
PUDERDOSA, silver, blommönster, monogram på kanten, buckla undertill, mått 8x9,5, vikt 88,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, tillverkad i Malmö.
ARMBAND, BROSCH, förgyllt silver, fossiliserad korall, 1 sten skadad på baksidan, längd 15,5 cm, diameter 3,7 cm, armbandet stämplat Johan Niklas Palm, Visby 1889.
RING, 18K vitguld, 14 briljanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/P, 2 nagg, slitna fasettkanter, slitna fattningar, stl 18 mm, vikt 4,8 g.
HÄNGE, 18K guld, ros-snidad korall, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, längd 2,5 cm, Stjärnagat, Stockholm, vikt 1,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8,5 mm, silverlås med odlad pärla, längd 42 cm.
3 PAR ÖRHÄNGEN, KEDJA/HÄNGE, silver, lila, röda och svarta stenar, pärlemor, krokar, stift, längd 40 cm.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 2 odlade sötvattenspärlor, boutonformade, diameter ca 12,00 mm, vikt 4,0 g, stift.
RING, 14K guld, rödbrun natursten, klassicerande profil, storlek 17,5 mm, vikt 8,7 g, minimalt nagg.
ARMBAND, silver, blom- och bladmotiv i relief, längd 20,5 cm, Sverige år 1956, vikt 13,4 g.