Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2012
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, granater, 4 rader, hänge m rosa färgstenar längd 11 cm, längd 39,5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, vita stenar, hänge 18K guld, grön kalcedon, pärlor, 1 pärla saknas, lås 18K guld, svart emalj, låset stämplat Sigurd Persson Atelje 1951, längd 41 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 8 mm, 2 briljanter ca 0,06 ctv, W/VS, skruv, vikt 2,9 g, stämplad OPI.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 mediumslipade diamanter ca 0,24 ctv, TW-W/VS, Hallbergs Stockholm 1938, storlek 17 mm, vikt 1,7 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, trä, lackarbete, Ryssland 1900-tal, höjd 4 cm, längd 18,5 cm, bredd 15 cm, mindre färgavslag.