Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 maj 2012
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, golfspelare i emajl, ca 13x13 mm, mekanism i vitmetall, vikt 9,6 g.
Kuriosa Hobby
NYCKELRING, sterling silver, tennisboll, spelande ljud, diameter ca 24 mm, vikt 33,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita/färgade svarta, ca 8 mm, längd ca 135 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka/off round sötvattenspärlor, vit/rosa/röd färgade, rosenkvarts, glas, 2 dubbla rader, längd 55 cm, lås.
GIFTRING, 18K guld, målat blommönster på porslin, stl 17,75 mm, Stockholm år 1862, vikt 1,8 g, skadad, går ej att öppna.
HÄNGE, 18K guld, emalj, smaragd 4 rosenstenar 0,04 ctv, Frankrike, 1900-tal, höjd 1,6 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, smaragder, 8 åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, Frankrike 1900-talets första hälft, storlek 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,29 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18k guld, odlade pärlor, etsat glas, Italien, höjd 3 cm, vikt 4,5 g, krokar.
STIGBERT FÖR ENGELBERT, brosch, silver, 4,5 x 3,5 cm, Stockholm 1953, vikt 10,1 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18k guld,19 briljanter ca 0,19 ctv, TW-W/VS-SI, 1900-talets andra hälft, storlek 18 mm, vikt 3,1 g.