Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012
KEDJA/HÄNGE, silver, sockertoppslipad rutilkvarts, hängets längd 8,8 cm, kedjans längd 46 cm, U. Trolle-Lindgren, signerad, vikt 32,1 g, naggat vid kanten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,33 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI1, Örns Juvelateljé, Göteborg 1982, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
TORUN HÛBE-BÜLOW, ring, sterlingsilver, vändbar platta med pärlemor och abalonesnäcka, stl 16,75-17,5 mm, vikt 7,9 g (d).
TORUN HÛBE BÛLOW, örhängen, sterlingsilver, vändbara med pärlomor och abalonesnäcka, längd 4 cm, stift, vikt 6 g, (d).
ARMRING, sterlingsilver, design Per Herman, Blå smedjan 1984, diameter 6,5 cm, vikt 25,4 g.
GEORG JENSEN, brosch, 18K guld, en odlad halvpärla, nr 249, tillverkad efter 1945, längd 3,4 cm, vikt 3,6 g.
GEORG JENSEN, armband, silver, modell Tulip, nr 100B, tillverkad efter 1945, längd 19 cm, vikt 28,2 g, box.
GEORG JENSEN, örhängen, silver, modell Tulip, nr 100B, tillverkad efter 1945, ca 2,8 x 2,8 cm, clips, vikt 7,2 g, box.
GEORG JENSEN, ring, silver, onyx, nr 419, tillverkad efter 1945, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g, box.
GEORG JENSEN, ring, silver, färgad kalcedon, nr 124, tillverkad efter 1945, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, silver, design Nanna Ditzel, nr 329, tillverkad efter 1945, 4,5 x 4,6 cm, vikt 16 g, box.
GEORG JENSEN, brosch, silver, nr 339, 6 x 4,8 cm, tillverkad efter 1945, vikt 21,6 g.
TIFFANY & CO, ALLIANSRING, 11 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,4 g, påse.