Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012
CARTIER, ring, Trinity, 18K guld, trefärgat, #A1011G, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, originalask
SVART DIAMANT, 5,00 ct, triangulär, mått 12,8X12,66X12,54X 6,80 mm, certifikat med nr 18657.
MATSILVER, 41 delar; modell Uppsala, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, rostfria blad, 12 efterättskedar, 2 smörknivar, rostfria blad, 2 assiettgafflar, 1 bordssked, Markströms, Uppsala, 60-70 -tal, silvervikt ca 1114,2 g, 3 tygfodral, ett etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Fahlström 2010, vikt 5,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 diamanter 1,19 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 18 mm, Fredriksson, Stockholm 2002, vikt 10,3 g, en diamant skadad, två diamanter sitter löst i fattningen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,73 ct D(River)/VS2 HRD cert 11001559005 och 0,72 ct, G(TW)/VS2 HRD report 11025249003, stift, vikt 2,8 g.
HÄNGE, silver, "Diana", längd 6 cm, signerad Tore Strindberg (1882-1968), Sporrong & Co, Stockholm 1945, vikt 15,4 g, skev i ramen.
KARL LAINE, hänge och kedja, silver, bergskristall, höjd 5 cm, vikt 18,0 g, kedja längd 80 cm.
ERIK GRANIT, ring, sterlingsilver, bergskristall, Helsinki 1972, storlek 18,75 mm, vikt 14,0 g.
RING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 13,4 g.
GEORG JENSEN, 36-delar, 4 matknivar, 4 förrättsknivar, (stålblad), 3 matskedar, 5 förrättskedar, 5 förrättsgafflar, 4 matgafflar, 4 smörknivar, 1 marmeladsked, 5 tårtgafflar, (1 udda förrättskniv silver), totalvikt 1681 g. Svenska importstämplar.
RING, 18K guld, bergkristall, nagg, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, Stigbert för Engelbert 1949.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 6,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 18 cm, vikt 15,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 1,41 ct, ca TW/SI1-P1, stl 17 mm, vikt 5,4 g, Stockholm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,77 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 4,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter ca 6,30 ctv, ca TW-TCr(G-I) /SI-P, längd 18 cm, vikt 13,5 g.