1 - 20 av 353
123...18 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012

Klubbad för

CARTIER, ring, Trinity, 18K guld, trefärgat, #A1011G, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, originalask

2 300 kr

Utrop: 2 700 kr

SVART DIAMANT, 5,00 ct, triangulär, mått 12,8X12,66X12,54X 6,80 mm, certifikat med nr 18657.

Utrop: 5 800 kr

MATSILVER, 41 delar; modell Uppsala, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, rostfria blad, 12 efterättskedar, 2 smörknivar, rostfria blad, 2 assiettgafflar, 1 bordssked, Markströms, Uppsala, 60-70 -tal, silvervikt ca 1114,2 g, 3 tygfodral, ett etui.

7 600 kr

Utrop: 7 000 kr

LAPPONIA, hänge, 18K guld, modell Little Cross, längd 1,8 cm, vikt 0,9 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

LAPPONIA, örhängen, silver, längd 4 cm, stift, vikt 6,2 g.

650 kr

Utrop: 650 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Fahlström 2010, vikt 5,5 g.

3 300 kr

Utrop: 3 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 diamanter 1,19 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 18 mm, Fredriksson, Stockholm 2002, vikt 10,3 g, en diamant skadad, två diamanter sitter löst i fattningen.

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,73 ct D(River)/VS2 HRD cert 11001559005 och 0,72 ct, G(TW)/VS2 HRD report 11025249003, stift, vikt 2,8 g.

Utrop: 50 000 kr

HÄNGE, silver, "Diana", längd 6 cm, signerad Tore Strindberg (1882-1968), Sporrong & Co, Stockholm 1945, vikt 15,4 g, skev i ramen.

Utrop: 900 kr

KARL LAINE, hänge och kedja, silver, bergskristall, höjd 5 cm, vikt 18,0 g, kedja längd 80 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

ERIK GRANIT, ring, sterlingsilver, bergskristall, Helsinki 1972, storlek 18,75 mm, vikt 14,0 g.

550 kr

Utrop: 500 kr

TORUN HOPEA, ring, silver, Turku 1968, storlek 17,0 mm, vikt 12,4 g.

750 kr

Utrop: 350 kr

RING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 13,4 g.

Utrop: 13 400 kr

GEORG JENSEN, 36-delar, 4 matknivar, 4 förrättsknivar, (stålblad), 3 matskedar, 5 förrättskedar, 5 förrättsgafflar, 4 matgafflar, 4 smörknivar, 1 marmeladsked, 5 tårtgafflar, (1 udda förrättskniv silver), totalvikt 1681 g. Svenska importstämplar.

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld, bergkristall, nagg, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, Stigbert för Engelbert 1949.

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 6,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 18 cm, vikt 15,0 g.

Utrop: 68 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 1,41 ct, ca TW/SI1-P1, stl 17 mm, vikt 5,4 g, Stockholm.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,77 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 4,1 g.

Utrop: 8 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter ca 6,30 ctv, ca TW-TCr(G-I) /SI-P, längd 18 cm, vikt 13,5 g.

Utrop: 68 000 kr

ALLIANSRING, 18k vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr