Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,70 ct, TCr(I)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, certifikat från GIA med nr 1119746602.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter ca 5,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,9 g.
HAND, alliansring, 18K vitguld, 17 rubiner, modell Line, Idéguld AB, Borås, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
RING, silver, syntetisk spinell, Guld- & Silvermederna Cecilia-Ki, Göteborg 1965, stl 14,75 mm, vikt 10,5 g, originaletui.
RING, sterlingsilver, Guld- och Silversmederna Cecilia- Ki, Göteborg 1976, stl 14,75 mm, vikt 4,2 g, originalask.
COLLIER/ÖRHÄNGEN. 18K guld, flera guldtrådar med odlade sötvattenspärlor i olika färger, Italien, längd 49 cm, stift, vikt 43 g.
RING, platina, slät, England 1900-talets andra hälft, skenbredd 10,8 cm, storlek 16 mm, vikt 19,5 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, markisslipad diamant 1,13 ct, ca TW(G)/VVS2, HRD cert nr 07002863002, 12 briljanter ca 0,74 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm+, vikt 8,2 g.
ARMBAND, platina, 49 briljanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, (2 nagg), 50 carréslipade safirer ca 4 ctv, längd 18,7 cm, vikt 41,3 g.
TORSTEN MÄHL, armring, sterlingsilver, två cabochonslipade gröna kalcedoner, Katrineholm 1957, mått 7,5x7,5 cm, vikt 17,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, modifierad briljantslipning 0,61 ct, Fancy Yellow/VS2, GIA mini report nr:17235681, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, modifierad prinsesslipning, 0,70 ctv, ca TW(G)/ VVS2, GIA cert nr 2116367784, 6 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
CARTIER, RING, 18K guld, 35 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, (55), ringens bredd 8 mm, modell Maillon Panthére, referens nr B4127100, nr 990742, vikt 12,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,30 ct, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Tcr-Cr(I-J)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 9,7 g.