Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant, 1,02 ct, ca TCr(I)/VVS2, HRD cert 11024157001, stenkuvert, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
MATSILVER, kaffeskedar 9 st, modell Uppsala, silver, Markströms 1980-tal, vikt 124 g, nyskick.
MATSILVER, bordsknivar 19 st, modell Uppsala, silver, blad i rostfritt stål, Markström 1980-tal, längd 20 cm, vikt 1435,4 g, nyskick
MATSILVER, 19 bordsgafflar modell Uppsala, silver, Markströms 1970/80-tal, längd 16 cm, vikt 783 g, nyskick
MATSILVER, bordsskedar 12 st, matsked 1 st, modell Uppsala, silver, Markströms 1970/80-tal, längd 16,5 och 19 cm, vikt 583,4 g, nyskick.
SIGURD PERSSON, hänge, silver och gul plexi, Stockholm 2003, för Svenskt Tenn, wirekedja i silver (ej Sigurd Persson), längd 42,5 cm, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade diamanter ca 0,70 ctv, W-TCR/VS-SI, stift, vikt 2,7 g.
ARMBAND, silver/förgyllt silver, längd 18,7 cm, bredd 2 cm, stämplat NoRo, Göteborg 1950, vikt 59,7 g.
ARMRING, silver, 3 sockertoppslipade ametister, stämplad Pege, Alton, Falköping 1966, öppningsbart, vikt 35 g.
GEORG JENSEN, ring i sterling silver, 2 sammansatta med månsten, rosenkvarts, granat och onyx, #263, stl 16,5 mm, vikt 13,3 g, originaletui.
CLAES GIERTTA armring, sterlingsilver, genombruten dekor, Stockholm 1997, signerad Giertta, 6,5x5 cm, vikt 45,5 g.
RING, silver/18K guld, briljanter 0,75 ctv enlig gravyr,(mittsten ca 0,33 ct) ca W/SI2-P, 22 gula briljanter(färgade), stl 14,5 mm, vikt 5 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
BVLGARI, kedja/hänge, 18K guld, B.zero1, nr 2337 AL, kedjans längd 41 cm, vikt totalt 12,5 etui, ytterkartong.
BVLGARI, ring, 18K guld, B.zero1, band ring, nr 2337 AL, stl ca 17,25 mm (54), vikt 10,5 g, etui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 17,25 mm, vikt 9 g, felaktig caratvikt graverad.