141 - 160 av 353
1...789...18 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2012

Klubbad för

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant, 1,02 ct, ca TCr(I)/VVS2, HRD cert 11024157001, stenkuvert, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 36 800 kr

EFVA ATTLING, hänge, silver, Carpe Diem.

Utrop: 700 kr

KARL LAINE, hänge, ring, sterling silver, bergskristall, kedja i silver.

500 kr

Utrop: 600 kr

MATSILVER, kaffeskedar 9 st, modell Uppsala, silver, Markströms 1980-tal, vikt 124 g, nyskick.

Utrop: 2 100 kr

MATSILVER, bordsknivar 19 st, modell Uppsala, silver, blad i rostfritt stål, Markström 1980-tal, längd 20 cm, vikt 1435,4 g, nyskick

7 600 kr

Utrop: 8 800 kr

MATSILVER, 19 bordsgafflar modell Uppsala, silver, Markströms 1970/80-tal, längd 16 cm, vikt 783 g, nyskick

7 600 kr

Utrop: 8 800 kr

MATSILVER, bordsskedar 12 st, matsked 1 st, modell Uppsala, silver, Markströms 1970/80-tal, längd 16,5 och 19 cm, vikt 583,4 g, nyskick.

5 200 kr

Utrop: 6 200 kr

SIGURD PERSSON, hänge, silver och gul plexi, Stockholm 2003, för Svenskt Tenn, wirekedja i silver (ej Sigurd Persson), längd 42,5 cm, originalask.

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade diamanter ca 0,70 ctv, W-TCR/VS-SI, stift, vikt 2,7 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

HÄNGE, 14K vitguld, behandlad blå briljant ca 0,75 ct, ca P, vikt 0,8 g.

Utrop: 5 700 kr

ARMBAND, silver/förgyllt silver, längd 18,7 cm, bredd 2 cm, stämplat NoRo, Göteborg 1950, vikt 59,7 g.

650 kr

Utrop: 700 kr

ARMRING, silver, 3 sockertoppslipade ametister, stämplad Pege, Alton, Falköping 1966, öppningsbart, vikt 35 g.

650 kr

Utrop: 600 kr

GEORG JENSEN, ring i sterling silver, 2 sammansatta med månsten, rosenkvarts, granat och onyx, #263, stl 16,5 mm, vikt 13,3 g, originaletui.

2 000 kr

Utrop: 1 500 kr

CLAES GIERTTA armring, sterlingsilver, genombruten dekor, Stockholm 1997, signerad Giertta, 6,5x5 cm, vikt 45,5 g.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

RING, silver/18K guld, briljanter 0,75 ctv enlig gravyr,(mittsten ca 0,33 ct) ca W/SI2-P, 22 gula briljanter(färgade), stl 14,5 mm, vikt 5 g.

BVLGARI, kedja/hänge, 18K guld, B.zero1, nr 2337 AL, kedjans längd 41 cm, vikt totalt 12,5 etui, ytterkartong.

8 200 kr

Utrop: 7 700 kr

BVLGARI, ring, 18K guld, B.zero1, band ring, nr 2337 AL, stl ca 17,25 mm (54), vikt 10,5 g, etui, ytterkartong.

5 000 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 17,25 mm, vikt 9 g, felaktig caratvikt graverad.

Utrop: 4 300 kr

ALTON, hänge, 18K guld, hjärta, 2 x 1,5 cm, Falköping 1975, vikt 7,1 g.

Utrop: 2 600 kr

KALEVALA, KEDJA/HÄNGE OCH ARMBAND, brons, "Euras hjärta", kedjans längd 71 cm, armbandets längd 19 cm.

Utrop: 225 kr