Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,50 ctv ca TW/VS, huggies, vikt 4,5 g, stift.
BROSCH, 18K guld/silver, orientalisk pärla, 32 rosenslipade diamanter, flera med skador, mått 3 x 1,5 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,29 enligt gravyr, ca TW/VS, Ceson Guldvaru AB, Göteborg 1976, stl 15,75+ mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 0,73 ct, 10 briljanter 0,43 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, Guldsmeders Inköps AB, Uppsala 1996.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,17 ct, enligt gravyr, ca W(H)/SI1, stl 17,75 mm, vikt 7,6 g, Sverige 1988.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,60 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, Uppsala.
RING, 18K rodierat vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljanter ca 7,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, längd 18 cm, vikt 15,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,56 ct, ca W(H) /P1, 42 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 17 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/ VVS-VS, 1 skadad, stl 16,25 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K guld, safir ca 3,20 ct, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm med "fjäder" i skenan, vikt 5,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter ca 5,80 ctv, ca W-Cr(H-J) /SI-P, längd 18 cm, vikt 13,6 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,45 ct (mkt små nagg), 6 navettslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanteslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 13,3 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 40 briljanter ca 1,12 ctv ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 41 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 8 gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, (alla har mindre skador) stl 17 mm, vikt 6,4 g, Carlander Guldsmide, Stockholm.