Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
BROSCH, 18K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCa/SI-P, inneslutningar som når ytan, 3 mindre skador, 6 olika färgstenar, 3 skadade, längd 4,3 cm, vikt 6,1 g.
RING, 14K guld, ametist ca 21,50 ct, skador på rondisten, nagg, slitna fasettkanter, stl 17+ mm, vikt 10,6 g, Finland 1937.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, skruvstift, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS-VS, Gobi guld och silver, Falköping 1986, stl 18,75 mm, vikt 8,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 3,20 ct, 16 briljanter ca 1,60 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 10 g, Gobi guld och silver, Falköping 1986.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct enligt gravyr, ca Tcr-Cr(I-J)/VS2, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g, Gobi guld och silver, Falköping 1986.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, orientaliska halvpärlor, monogram på medaljongens baksida, med plats för två fotografier, öppningsbar, svensk import, tidigt 1900-tal, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 2 ovala blå safirer, 42 briljante ca 0,30 ctv, ca W-TCR/ VS, stift/clips, vikt 6,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, gravyr, Bo Andersson, Uppsala 1993.
RING, 18K guld, 38 briljanter ca 0,56 ctv ca W/VS, nagg, svaga fattningar, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, tillverkad i Sverige, gravyr.
COLLIER, 18K vitguld, 106 briljant och 20 navetteslipade diamanter ca 5,90 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, längd 40 cm, vikt 30,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljanter ca 3,40 ctv, ca W/SI i genomsnitt, längd 18 cm, vikt 8,5 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, till pärlcollier, turmalin och äkta pärlor, Stigbert för Engelbert, tillv 1964, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,28 ct, ca TW/VS, stl 15,5+ mm, vikt 2,3 g.
ARMBAND, 18K guld, lapis lazuli, längd 21 cm, svensk kontrollstämpel, utländsk stämpel, vikt 21,7 g.
LARS FRICKE, hänge och kedja 18K guld, ametist ca 7,50 ct, brilanter ca 0,06 ctv, TW/VS, Stockholm 1983, höjd 3,5 cm, vikt 14,7 g, kedja 49 cm.
RING, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,45 ct, CR-TCA/VS, 6 rosenstenar ca 0,06, 1900-talets början, storlek 17,25 mm, vikt 1,5 g, mindre nagg.