321 - 340 av 358
1...161718 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabepärlor, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv. W/VS, rosenstenar ca 0,02 ctv, höjd 2 cm, vikt 3,2 g, stift.

2 100 kr

Utrop: 1 600 kr

ARMBAND, 18K guld, citriner, 6 briljanter ca 0,60 ctv, TW/VS, Italien 1900-talets andra hälft, längd 20 cm, vikt 22,2 g, två citriner med nagg.

Utrop: 9 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, onyx, vikt 11,5 g, C.F. Carlman, Stockholm, originaletui.

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE, 14K vitguld, 24 briljanter ca 0,60 ctv, TW/VS-SI, Ryssland 1900-talets andra hälft, höjd 3 cm, vikt 3,7 g.

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 14k guld, odlade pärlor, briljanter ca 0,96 ctv, TW-TCA/VS-SI, Sovjetunionen 1900-talets andra hälft, höjd 4,5 cm, vikt 9,1 g, krokar.

9 700 kr

Utrop: 10 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18k vitguld, safirer, bergskristall, briljanter ca 0,02 ctv, vikt 8,8 g.

Utrop: 6 400 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca CR/P2, inneslutning når ytan, 2 blå safirer, stl 19,25 mm, engelska stämplar, vikt 6 g.

Utrop: 3 900 kr

BROSCH, 18K guld, blå emalj, pärla, filigran, stämplad JP, Sverige år 1907, antik, vikt 2,9 g.

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K guld, fasetterad ametist, orientaliska halvpärlor, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1827, 2,2 x 1,9 cm, vikt 5 g.

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljanter ca 0,96 ctv, CA/VS, 54 briljanter ca 0,40 ctv, höjd 2,4 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, 14K guld, smaragder, briljanter ca 0,75 ctv, TW/VS, 4,5x3 cm, vikt 7,7 g.

Utrop: 6 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, en briljant skadad, stl 17 + mm, vikt 3,6 g, svenska stämplar 1982.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 1,04 ct, Cr/P1, 2 briljanter ca 0,46 ctv, Cr-TCa/VS, 44 briljanter ca 0,31 ctv, storlek 16,75 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 26 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, briljanter ca 3,46 ctv, TW-TCR/VS-SI, höjd 1,8 cm, vikt 6,9 g.

22 500 kr

Utrop: 23 000 kr

DRÄKTBROSCH, 18K guld, onyx, orientalisk pärla, Sverige 1867, vikt 7,2 g.

Utrop: 2 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,25 ct, ca TW/SI, Sverige 1856, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, svag gravyr.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 14K guld, syntetisk rubin, 2 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr/P, stl 16 mm (avklippt skena), vikt 14,7 g, polsk stämpel (Warszawa).

Utrop: 9 000 kr

RING, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr/SI-Cr/P (inneslutningar som når ytan), safir o blå strass (slitna fasettkanter), stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 3 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 2 900 kr

DIAMANT, prinsesslipad, 1,24 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1.

Utrop: 29 900 kr