Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, mabepärlor, gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv. W/VS, rosenstenar ca 0,02 ctv, höjd 2 cm, vikt 3,2 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, citriner, 6 briljanter ca 0,60 ctv, TW/VS, Italien 1900-talets andra hälft, längd 20 cm, vikt 22,2 g, två citriner med nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, onyx, vikt 11,5 g, C.F. Carlman, Stockholm, originaletui.
HÄNGE, 14K vitguld, 24 briljanter ca 0,60 ctv, TW/VS-SI, Ryssland 1900-talets andra hälft, höjd 3 cm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14k guld, odlade pärlor, briljanter ca 0,96 ctv, TW-TCA/VS-SI, Sovjetunionen 1900-talets andra hälft, höjd 4,5 cm, vikt 9,1 g, krokar.
MANSCHETTKNAPPAR, 18k vitguld, safirer, bergskristall, briljanter ca 0,02 ctv, vikt 8,8 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca CR/P2, inneslutning når ytan, 2 blå safirer, stl 19,25 mm, engelska stämplar, vikt 6 g.
BROSCH, 18K guld, blå emalj, pärla, filigran, stämplad JP, Sverige år 1907, antik, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K guld, fasetterad ametist, orientaliska halvpärlor, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1827, 2,2 x 1,9 cm, vikt 5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljanter ca 0,96 ctv, CA/VS, 54 briljanter ca 0,40 ctv, höjd 2,4 cm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, en briljant skadad, stl 17 + mm, vikt 3,6 g, svenska stämplar 1982.
RING, 18K vitguld, briljant ca 1,04 ct, Cr/P1, 2 briljanter ca 0,46 ctv, Cr-TCa/VS, 44 briljanter ca 0,31 ctv, storlek 16,75 mm, vikt 6,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,25 ct, ca TW/SI, Sverige 1856, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, svag gravyr.
RING, 14K guld, syntetisk rubin, 2 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr/P, stl 16 mm (avklippt skena), vikt 14,7 g, polsk stämpel (Warszawa).
RING, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr/SI-Cr/P (inneslutningar som når ytan), safir o blå strass (slitna fasettkanter), stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.