301 - 320 av 358
1...15161718 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012

Klubbad för

BÄGARE, silver vikt 378,4 g Carl Fredrik Seseman Arboga, 1811 höjd 21,5 cm

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, TW/VVS, Stjärnringen, storlek 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 3 200 kr

SPEGEL, silver, emalj, Jugend, England London 1905, höjd 31 cm, vikt 464,5 g, bucklor, emaljskador, lös spegel.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, briljanter ca 1,20 ctv, TW/VVS, storlek 19,25 mm, vikt 10 g

Utrop: 25 500 kr

CAMÉRING, 18K guld vikt 6,4g Axel Jonsson 1939 stl, 18,5 mm

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, rysk 10 delar förgyllt silver med emalj, kaffekanna ca 20 cm, Ryssland, vikt 2800 g

Utrop: 23 000 kr

1 PAR MANSCHETTKNAPPAR, 1 PAR SKJORTKNAPPAR, NÅL, 18K guld/gulmetall, frimurarkors i röd emalj, knapparna stämplade Ceson Guldvaru AB, Göteborg, guldvikt 10,9 g, nålen saknar stämplar.

4 100 kr

Utrop: 3 800 kr

DRÄKTSKÄRP, silver, genombruten dekor av mytologiska djur, Norge ca 1900, fornnordisk stil, längd 78 cm, vikt 237,3 g, tre lösa länkar medföljer.

3 300 kr

Utrop: 1 600 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, Stjernsvärd Af Forselles AB, Stockholm 1997, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, gravyr.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat guld, 44 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, vikt 7,4 g, stift/clips.

3 900 kr

Utrop: 4 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld och silver, emalj, rubin, rosenstenar ca 0,78 ctv, Ryssland 1900-talets andra hälft, diameter 2 cm, vikt 20,5 g.

Utrop: 13 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv, caTW-W/VS-SI, vikt 1 g.

6 200 kr

Utrop: 7 200 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, droppslipad, 1,51 ct.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Silver Fat

GEORG JENSEN, 2 fat, sterlingsilver, nr 232, Köpenhamn 1925-32, även stämplade GAB F, brett brätte med stiliserade blommor och graverat K, hamrad yta, diameter 24 cm, vikt 808,4 g. Proveniens ingengör Ivar Krüger.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Silver Fat

GEORG JENSEN, fat, sterlingsilver, nr 232, Köpenhamn 1925-32, även stämplad GAB F, brett brätte med stiliserade blommor och graverat K, hamrad yta, diameter 35 cm, vikt 984,4 g. Proveniens ingenjör Ivar Krüger.

Utrop: 39 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct, ca TW-W(G-H), mindre skada på rondisten, i övrigt tydliga inneslutningar, längd 39 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 3 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, briljanter ca 0,18 ctv, W/VS, 1900-talets andra hälft, vikt 9,2 g.

Utrop: 3 200 kr

HALLBERGS, såssnipa med fat, silver, Stockholm 1939, höjd 11 cm, längd 19 cm, vikt 331,8 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade 7 mm sötvattenpärlor, längd 43,5 cm, 18K vitguldslås med cabochonslipad grön beryll ca 3,50 ct, 10 rubiner ca 0,70 ctv, samt 9 st 4,5 mm odlade pärlor.

Utrop: 3 200 kr

Smycken Herring

HERRING, 14K guld vikt 10,9 g rubin ca 0,30 ctv stl. 20,25 mm

Utrop: 2 900 kr