Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,20 ct, TW/VVS, Stjärnringen, storlek 16,5 mm, vikt 3,9 g.
SPEGEL, silver, emalj, Jugend, England London 1905, höjd 31 cm, vikt 464,5 g, bucklor, emaljskador, lös spegel.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, rysk 10 delar förgyllt silver med emalj, kaffekanna ca 20 cm, Ryssland, vikt 2800 g
1 PAR MANSCHETTKNAPPAR, 1 PAR SKJORTKNAPPAR, NÅL, 18K guld/gulmetall, frimurarkors i röd emalj, knapparna stämplade Ceson Guldvaru AB, Göteborg, guldvikt 10,9 g, nålen saknar stämplar.
DRÄKTSKÄRP, silver, genombruten dekor av mytologiska djur, Norge ca 1900, fornnordisk stil, längd 78 cm, vikt 237,3 g, tre lösa länkar medföljer.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, Stjernsvärd Af Forselles AB, Stockholm 1997, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat guld, 44 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, vikt 7,4 g, stift/clips.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld och silver, emalj, rubin, rosenstenar ca 0,78 ctv, Ryssland 1900-talets andra hälft, diameter 2 cm, vikt 20,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv, caTW-W/VS-SI, vikt 1 g.
Silver Fat
GEORG JENSEN, 2 fat, sterlingsilver, nr 232, Köpenhamn 1925-32, även stämplade GAB F, brett brätte med stiliserade blommor och graverat K, hamrad yta, diameter 24 cm, vikt 808,4 g. Proveniens ingengör Ivar Krüger.
Silver Fat
GEORG JENSEN, fat, sterlingsilver, nr 232, Köpenhamn 1925-32, även stämplad GAB F, brett brätte med stiliserade blommor och graverat K, hamrad yta, diameter 35 cm, vikt 984,4 g. Proveniens ingenjör Ivar Krüger.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct, ca TW-W(G-H), mindre skada på rondisten, i övrigt tydliga inneslutningar, längd 39 cm, vikt 3,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, briljanter ca 0,18 ctv, W/VS, 1900-talets andra hälft, vikt 9,2 g.
HALLBERGS, såssnipa med fat, silver, Stockholm 1939, höjd 11 cm, längd 19 cm, vikt 331,8 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade 7 mm sötvattenpärlor, längd 43,5 cm, 18K vitguldslås med cabochonslipad grön beryll ca 3,50 ct, 10 rubiner ca 0,70 ctv, samt 9 st 4,5 mm odlade pärlor.