141 - 160 av 370
1...789...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012

Klubbad för

MATSILVER, Olga, 4 gafflar, 4 knivar, 4 skedar, bordsmodell, Eskilstuna 1994-95, vikt 656 g.

Utrop: 4 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,33 ct, ca W(H)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 7 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,30 ct, ca W(H)/ VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K vitguld, 27 briljanter ca 0,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,2 g.

Utrop: 5 800 kr

Silver Etui

ALEXANDER YEGAROV 1868-1897, cigarettetui, silver, nielloarbete, Moskva kontrollstämpel Lev Oleks 1890, 8,5x6,5 cm, vikt 85,1 g, mindre bucklor.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,40-3,90 mm, doserade, längd 41 cm, lås i silver. Lås 18K/platina medföljre, pärla, kulan som säkerhetsåttan sluter runt saknas.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, mindre skada på en rondist, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g, etui.

Utrop: 3 500 kr

Silver Kaffeservis

SOCKERSKÅL, OCH GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgyllda, GAB Stockholm 1937, vikt 334,1g, mindre buckla.

Utrop: 2 000 kr

JONAS YMAN 1760-1801, bägare, silver, Växjö 1700-talets andra hälft, höjd 8,5 cm, vikt 61,5 g.

1 400 kr

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K guld/platina, 11 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, 3 skadade, stl 17,5 mm, vikt 12,7 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,33 ct, ca TW(F)/VS, 98 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 17 000 kr

CHAMPESAN, armband,18K guld, matterat, Italien, längd 18,8 cm, vikt 15 g.

Utrop: 6 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW, inneslutningar, skada i kronan, svensk import, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, pyrit, röda stenar, stl 20,75 mm, vikt 12,2 g, bucklor, ihålig.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, mediumslipad diamant 1,42 ct enligt gravyr, ca TW/SI, inneslutning når ytan, stl 19,25 mm, vikt 14,3 g, stämplad Sverige 1991.

Utrop: 40 000 kr

ALLIANSRING, 18k vitguld, 11 briljanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 3,6 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, blå safir ca 0,30 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,3, etui.

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 14K guld, 25 smaragder ca 15 ct totalt (mycket inneslutningar, en del nagg), 14 diamanter (alla skadade el trasiga utom 2), några tennlödningar baktill, vikt 22,6 g*

Utrop: 8 500 kr

ARMBAND, 14K vitguld, 4 blå safirer, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca CA/VS, längd 19 cm, vikt 22,3 g.

Utrop: 5 700 kr