Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
MATSILVER, Olga, 4 gafflar, 4 knivar, 4 skedar, bordsmodell, Eskilstuna 1994-95, vikt 656 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,33 ct, ca W(H)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,30 ct, ca W(H)/ VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
Silver Etui
ALEXANDER YEGAROV 1868-1897, cigarettetui, silver, nielloarbete, Moskva kontrollstämpel Lev Oleks 1890, 8,5x6,5 cm, vikt 85,1 g, mindre bucklor.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,40-3,90 mm, doserade, längd 41 cm, lås i silver. Lås 18K/platina medföljre, pärla, kulan som säkerhetsåttan sluter runt saknas.
RING, 18K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, mindre skada på en rondist, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g, etui.
Silver Kaffeservis
SOCKERSKÅL, OCH GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgyllda, GAB Stockholm 1937, vikt 334,1g, mindre buckla.
JONAS YMAN 1760-1801, bägare, silver, Växjö 1700-talets andra hälft, höjd 8,5 cm, vikt 61,5 g.
RING, 18K guld/platina, 11 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, 3 skadade, stl 17,5 mm, vikt 12,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,33 ct, ca TW(F)/VS, 98 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW, inneslutningar, skada i kronan, svensk import, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld/vitguld, mediumslipad diamant 1,42 ct enligt gravyr, ca TW/SI, inneslutning når ytan, stl 19,25 mm, vikt 14,3 g, stämplad Sverige 1991.
ALLIANSRING, 18k vitguld, 11 briljanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, blå safir ca 0,30 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,3, etui.
BROSCH, 14K guld, 25 smaragder ca 15 ct totalt (mycket inneslutningar, en del nagg), 14 diamanter (alla skadade el trasiga utom 2), några tennlödningar baktill, vikt 22,6 g*