Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
KEDJA/HÄNGE, 18K guld och platina, gammalslipade diamanter ca 0,12 ctv och rosenstenar, TCr-CR/VS-SI, 1900-talets början, höjd 4,5 cm, kedja längd 42 cm. vikt 6,2 g.
KEDJA, 18K guld, figaro, balestra, längd 50 cm, vikt 50,2 g, kistlås med låsåttor.
BROSCH, 18K guld, 2,2 cm i diameter, citrin ca 1 ct, filigranarbete, tillv av GD&Co i Malmö ca 1906, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, 2 safirer ca 0,50 ctv, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g.
SET i 3 DELAR, collier, örhängen och ring, 18K rodierat guld, 7 smaragder ca 8,54 ctv, briljantslipade diamanter ca 11,36 ctv, baguettslipade diamanter ca 5,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift/clips, stl 17,75 mm, vikt 91,3 g, svaga fattningar, 1 lös diamant medföljer, etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,71 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17 mm, vikt 3,0 g.1961.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,76 ctv, ca Tca/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, Örns Juvelateljé, Göteborg 1969.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,85 ct, ca W(H)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, tillv i Malmö år 2000.
SAFIRRING, 18K guld vikt 13,5 g 27 blå safirer ca 1,50 ct 18 briljanter ca 0,60 ctv stl, 16,75 mm
RUBINRING, 18K guld, rubin ca 0,60 ct, 40 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 10 g.
Smycken Safirring
RUBINRING, 18K guld vikt 9,2 g 24 rubiner ca 0,70 ctv 14 briljanter ca 0,10 ctv stl, 17,75 mm
SMARAGDRING, 18K guld vikt 6,2 g smaragd ca 0,35 ctv 10 briljanter ca 0,08 ctv stl, 17,25 mm
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld vikt 2,5 g blå safir ca 0,30 ctv 12 briljanter 0,10 ctv stl, 17,+ mm
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljant ca 0,65 ctv, ca TW(G)/SI, (en med nagg), stl 16,5 mm, vikt 6,1 g, något slitna fattningar.