Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter 0,56 ctv, ca TW/VS, Svenssons Guldsmedsateljé, Stockholm 1976, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g.
STIGBERT, HÄNGE, 18K guld, bergkristall, längd 4 cm vikt 7,4 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1947.
COLLIER, 18K röd och vitguld, brilj ca 0,63 ctv, TW/VS, odlad pärla, Finland 1900-talets andra hälft, längd 42 cm, vikt 12 g.
MANSCHETTKNAPPAR & SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, gammalslipade diamanter ca 0,15 ctv, importstämplar, vikt 7,4 g, etui.
3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/SI2-P1, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, sterling silver, blå emalj, markasiter, röda stenar, längd 18,7 cm, vikt 26 g.
HÄNGE, blått emaljägg i silver med pärlor och markasiter, öppningsbart, även öglan, vikt 17,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, TW/VVS, 1984, storlek 17,25 mm, vikt 2,6 g.
DAMUR, platina, tygband, 68 åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr/VS (1 skadad), går ej, glaset skadat, vikt 12,8 g.
KARL ANDERSSON, skål, silver, på kulfötter, Stockholm 1923 höjd 10 cm, diameter 17 cm, vikt 263,5 g, bucklor i botten.
COLLIER, RING, 14K guld, cabochonslipade granater, (slitna) längd 40 cm, (hänget: i form av en medlaljong med bild som sitter kvar på baksidan) stl 17 mm, total v= 49 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, TW-W/SI, vikt 2,2 g, stift.
ALLIANSRING, platina, 33 åttkantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/VS, stl 18,25+ mm, vikt 2,2 g, något ojämn skena.
RING, 18K guld/vitguld, smaragd, 16 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/VS, stl 18,75+ mm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 safirer, 10 briljanter ca 0,20 ctv, 1 sten sitter löst i sin fattning, huggies, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 1,80 ctv, 28 briljanter ca 0,42 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 4,5 g.