261 - 280 av 370
1...131415...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, 2 rader odlade pärlor samt silverlås med odlade pärlor och glasstenar

500 kr

Utrop: 600 kr

RING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 1,09 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.

13 400 kr

Utrop: 15 400 kr

ARMBAND, silver med blå safirer och orientpärlor Ungern ca 1930, originalask i papp,, 1 safir saknas

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,72 ctv, ca W/SI-P1, huggies, vikt 4 g.

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljanter ca 0,63 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI. huggies, vikt 4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

BRILJANT, 0,74 ct, River(D)/SI2, plomberad och graderad av HRD, certifikat med nr 11035901007.

Utrop: 23 000 kr

BRILJANT, 0,51 ct, TW(G)/IF, plomberad och graderad av HRD, certifikat med nr 11035901001.

Utrop: 21 000 kr

RING, 18K rodierat vitguld, 8 briljanter ca 0,19 ctv ca TW/VS-SI, Stigbert, stl 14,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 1 600 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 12 diamanter ca 0,54 ctv, "kite cut", ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.

Utrop: 4 600 kr

RUBINRING, 18K förgyllt vitguld, 22 carréslipade rubiner ca 3,30 ctv (slitna fasettkanter), stl 17,75 mm, vikt 8,0 g., Atelier Ajour, Stockholm, 1980.

Utrop: 2 800 kr

ARMRING, 18K guld, 120 st briljanter ca 1,20 ctv ca TW/VS, öppen flexibel vikt 60,4 g

Utrop: 29 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,3 g, stift.

Utrop: 3 800 kr

SKÅL, sterlingsilver, höjd 10 cm, diameter 16 cm, vikt 471,8 g, Portugal.

Utrop: 3 500 kr

Silver Kaffeservis

SET FÖR KAFFESERVERING, sterlingsilver, bricka, gräddsnipa med höjd 6,5 cm, sockerskål med höjd 5,5 cm, invändigt förgyllda, vikt 347,1 g, Österike, Wien A.Sturm, importstämlpar, spetsduk.

Utrop: 2 600 kr

Silver Kaffeservis

SET FÖR KAFFESERVERING, silver, bricka, sockerskål med höjd 4 cm och gräddkanna med höjd 7 cm, vikt 361,2 g, importstämplar.

Utrop: 2 400 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 100 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, 1 diamant med mindre skada, längd ca 17,5 cm, vikt 11,4 g, 1 lödning, säkerhetskedja, läderpåse.

Utrop: 10 600 kr

PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 2,5-6 mm, 3-radig, doserad, platinalås med 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, en med nagg, längd 17,5 mm.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ctv, ca TW(F)/VVS2, 2 smaragder, (1 smaragd skadad och nagg på 1), stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, bruten plombering med gradering av R. Krieger, Stockholm 1981.

Utrop: 20 800 kr

CARMOSÉRING, 14K guld, blå topas ca 2 ct, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca TCa/P, stl 16,25 mm, vikt 3 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,5 mm, 1 grå och 1 vit, 4 navettslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 6,5 g, W A Bolin, Stockholm 1966.

2 800 kr

Utrop: 2 500 kr