Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
PÄRLCOLLIER, 2 rader odlade pärlor samt silverlås med odlade pärlor och glasstenar
ARMBAND, silver med blå safirer och orientpärlor Ungern ca 1930, originalask i papp,, 1 safir saknas
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljanter ca 0,63 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI. huggies, vikt 4 g.
BRILJANT, 0,74 ct, River(D)/SI2, plomberad och graderad av HRD, certifikat med nr 11035901007.
BRILJANT, 0,51 ct, TW(G)/IF, plomberad och graderad av HRD, certifikat med nr 11035901001.
RING, 18K rodierat vitguld, 8 briljanter ca 0,19 ctv ca TW/VS-SI, Stigbert, stl 14,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 12 diamanter ca 0,54 ctv, "kite cut", ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
RUBINRING, 18K förgyllt vitguld, 22 carréslipade rubiner ca 3,30 ctv (slitna fasettkanter), stl 17,75 mm, vikt 8,0 g., Atelier Ajour, Stockholm, 1980.
ARMRING, 18K guld, 120 st briljanter ca 1,20 ctv ca TW/VS, öppen flexibel vikt 60,4 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,3 g, stift.
Silver Kaffeservis
SET FÖR KAFFESERVERING, sterlingsilver, bricka, gräddsnipa med höjd 6,5 cm, sockerskål med höjd 5,5 cm, invändigt förgyllda, vikt 347,1 g, Österike, Wien A.Sturm, importstämlpar, spetsduk.
Silver Kaffeservis
SET FÖR KAFFESERVERING, silver, bricka, sockerskål med höjd 4 cm och gräddkanna med höjd 7 cm, vikt 361,2 g, importstämplar.
TENNISARMBAND, 18K guld, 100 briljanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, 1 diamant med mindre skada, längd ca 17,5 cm, vikt 11,4 g, 1 lödning, säkerhetskedja, läderpåse.
PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 2,5-6 mm, 3-radig, doserad, platinalås med 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, en med nagg, längd 17,5 mm.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,66 ctv, ca TW(F)/VVS2, 2 smaragder, (1 smaragd skadad och nagg på 1), stl 16,75 mm, vikt 7,1 g, bruten plombering med gradering av R. Krieger, Stockholm 1981.
CARMOSÉRING, 14K guld, blå topas ca 2 ct, 18 briljanter ca 0,18 ctv, ca TCa/P, stl 16,25 mm, vikt 3 g.