Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
ARMBAND, 18K guld vikt 9,8 g 5 rader med orientpärlor, smaragd, ca 1890 saknar stämpel
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 1,51 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 6,6 g, Irmes Guldsmedja, en briljant skadad i rondist, slitage på fasettkanter, två kuletter med små nagg.
HÄNGE, 14K guld, 6 briljanter ca 0,66 ctv, ca W/P, 5 rubiner, kors, mått 4,5 x 2,7 cm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld vikt 3,0 g 5 briljanter 0,35 ctv ca W/VS gravyr stl, 16,5 mm
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,2 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, fantasilänk, längd ca 18 cm, säkerhetskedja, gravyr i låset, vikt 70,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 rubiner ca 1,0 ct, vikt 11,6 g, importstämpel.
SVART DIAMANT, 12 ct, smaragdslipad, mått 14,65X14,25X6,70 mm, certifikat från MGL med nr 16994.