Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
MEDALJONG, 18K guld, orientaliska halvpärlor, svart emalj, längd 5 cm, vikt 19,2 g, monogram, gravyr, Finland 1910.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragder ca 0,40 ctv, stift, vikt 3,3 g, Cecilia Zedendahl, Konstfack 1993, Stockholm.
ARMBAND, 18K guld, 6 smaragder ca 0,60 ctv, längd 18 cm, vikt 12,5 g, Cecilia Zedendahl, Konstfack 1993, Stockholm.
BROSCH, 18K vitguld, 6 odlade pärlor ca 4,8 mm, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Lindgrens juvelerare, Sala 1968, vikt 6,1 g, en diamant skadad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, ringsida med graverad dekor, stl 19,5 mm, Lindgrens juvelerare, Sala 1969, vikt 4,3 g, gravyr på ringens sida.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,64 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,25 mm, Ädelsmycken, Stockholm 1953, vikt 8,3 g.
BROSCH, 18K guld, granat, filigran, orientaliska halvpärlor, längd 6,5 cm vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld vikt 3,2 g 11 princesslipade diamanter tot ca 0,75 ct ca TW-W/VS stl 17,25 mm
RING, 18K guld/rodierat guld, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VVS, stl 18,25 mm, gravyr, vikt 13,3 g, Berggrens Juveler, Stockholm 2003.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanater ca 0,64 ctv, W/VVS, vikt 3,1 g, stift.
Silver Fat
KAKFAT, silver, höjd 24 cm, diameter 27 cm, gravyr undertill, nyrockoko, Christian Hammer, Stockholm 1859, vikt 664,4 g.
ARMBAND, 18K guld, navettslipade rubiner, safirer, smaragder, (nagg på några stenar), 22 briljanter ca 2 ctv, ca W-Tcr-/SI-P, (nagg på en sten) vikt 8,1 g, längd 16,5 cm.
MATSILVER, 48 delar; modell Vasa, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar (blad i rostfritt stål), 10 bordsskedar varav en med gravyr, 12 matskedar, 1 såsslev (delvis förgylld), 1 smörkniv (blad i rostfritt stål), GAB 1950-tal.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW-W(G-H)/ VS-SI, stift, vikt 0,8 g.