221 - 240 av 370
1...111213...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012

Klubbad för

GUSTAV MÖLLENBORG, brosch 18K guld, rosenstenar ca 0,47 ctv, Stockholm 1848, 6,5x4 cm, vikt 5,8 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE/MEDALJONG, 14K guld, emalj. orientalisk pärla, 4x3 cm, vikt 10,2 g, bucklor.

Utrop: 2 000 kr

9 KAFFESKEDAR, silver, Rosenholm, GAB 1964, vikt totalt 139,1 g.

Utrop: 1 300 kr

Silver Fat

BORGILA FAT, silver, vikt 491 g, (gravyr och märke degerfors järnverks AB) diameter 250 cm, 1956.

Utrop: 4 300 kr

CITRINRING, 18K, guld bruttovikt 16,5 g stl, 17,0 mm

Utrop: 4 100 kr

HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad gul safir ca 2,61 ct, 16 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI-P1, vikt 2,1 g.

4 400 kr

Utrop: 5 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,3 g.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld, 21 briljanter ca 0,50 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 18,75+, vikt 3,7 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K 3-färgat guld, 9 briljanter ca 0,25 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, (vita skenan öppen nertill).

Utrop: 4 200 kr

CARMOSÉRING, 18K rodierat vitguld, safir ca 1,90 ct (2 mkt små nagg), 12 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, Olenfalk & Hellbergs, Stockholm 1969, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 9 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,1 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

MATSILVER, 52 delar; 12 Bordsgafflar, 12 bordsknivar (rostfria blad), 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar (rostfria blad), 2 uppläggningsskedar, Sten Sture, silvervikt ca 1631,9 g, Mgab, 1970-tal, schatull.

9 000 kr

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld/platina, safir ca 0,90 ct (sliten), 18 gammalslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,2 g.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, 18K guld vikt 26,2 längd 42 cm Italien ca 1970

Utrop: 10 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld med syntetiska alexandriter vikt 10,0 g

3 000 kr

Utrop: 2 300 kr

HERRRING, 18K guld vikt 13,1 g syntetisk alexandrit handgjord H.Johansson 1970 stl, 20,5 +

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, vikt 1,5 g, stift.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr/P1 (3 mindre skador), stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, tillv i Stockholm.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K rodinerat guld (rodinering delvis släppt), 7 baguettslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 12,0 g.

28 000 kr

Utrop: 32 000 kr