Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
GUSTAV MÖLLENBORG, brosch 18K guld, rosenstenar ca 0,47 ctv, Stockholm 1848, 6,5x4 cm, vikt 5,8 g.
Silver Fat
BORGILA FAT, silver, vikt 491 g, (gravyr och märke degerfors järnverks AB) diameter 250 cm, 1956.
HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad gul safir ca 2,61 ct, 16 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI-P1, vikt 2,1 g.
RING, 18K 3-färgat guld, 9 briljanter ca 0,25 ctv (enl gravyr), ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, (vita skenan öppen nertill).
CARMOSÉRING, 18K rodierat vitguld, safir ca 1,90 ct (2 mkt små nagg), 12 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW(G)/VS, Olenfalk & Hellbergs, Stockholm 1969, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,1 g.
MATSILVER, 52 delar; 12 Bordsgafflar, 12 bordsknivar (rostfria blad), 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar (rostfria blad), 2 uppläggningsskedar, Sten Sture, silvervikt ca 1631,9 g, Mgab, 1970-tal, schatull.
RING, 18K guld/platina, safir ca 0,90 ct (sliten), 18 gammalslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
HERRRING, 18K guld vikt 13,1 g syntetisk alexandrit handgjord H.Johansson 1970 stl, 20,5 +
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, vikt 1,5 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr/P1 (3 mindre skador), stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, tillv i Stockholm.