Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljant- er ca 0,54 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS, stift, vikt 1,8 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 35 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, en med nagg, 2 pärlor, vikt 4,4 g.
BROSCH, 18K guld, flodpärlor och orientaliska pärlor, genombruten, 1800-tal 7,5x4 cm, vikt 16,6 g.
ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, 5 odlade pärlor, ca 8,00 mm, off round, ankarlänk, längd 19 cm, Stockholm 1967.
BRILJANT, 0,51 ct, River(D)/VS2, plomberad och graderad av HRD, certifikat med nr 11021666001.
RING, 18K guld, akvamarin, orientaliska halvpärlor, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g, gravyr, Guldsmedsaktiebolaget, Malmö 1900.
BROSCH, Jade/14K guld, delfin, 6 safirer ca 0,50 ctv, 3 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 26,9 g, mått 6,5X3 cm.
BROSCH, 18K guld, 6 rosenstenar i blomstermotiv, vikt 4,4 g, mått 2,5X2,5 cm, utlänska stämplar.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljant 0,31 TCr(I)/P1, briljant 0,30 TW(G)/SI2, 2 Gia dossier, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,16 ct, W/VS, Oskar Waleby Stockholm 1962, stl17,25 mm, vikt 3,2 g, mindre skada.
RING, 18K guld, 9 gammalipade diamanter ca 0,61 ctv, 5 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS,( nagg på 2 stenar), stl 16,75 mm , vikt 4,9 g, Sverige 1979.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,90 ct, 10 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5,8 g, imporstämpel.