Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
ARMBAND, silver, markasiter, genombrutet, 1900-talets första hälft längd 19 cm, vikt 17,5 g
ARMBAND, silver, markasiter, dekor av rosor, Karelfelt Stockholm 1900-talets första hälft, längd 18,5 cm, vikt 16,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor off round, ca 5,7 mm, granater, metallås, längd ca 200 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor barocka droppformade, grön/ brun/vit/rosa ca 4,7- 7,7 mm, 3 rader, längd 47 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, gula/vita ca 13,5 mm, 2 rader, silverlås, längd 47 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, droppformade, grön/vit, ca 4- 6,5 mm, citrin, peridot, bergkristall, silverlås, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, platta, rosa, 6-7 mm, 3 rader, silverlås, svängd form, längd 39,5-45 cm.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND odlade sötvattenspärlor rosa, off round, ca 7,5 mm, förgyllda lås, glas, längd 46 cm/21 cm.
PÄRLCOLLIER/ÖRHÄNGEN odlade sötvattenspärlor, ca 5 mm, gröna stenar, förgyllt silver, längd 46 cm, örhängen längd 2,5 cm.
SALTKAR 3 ST, silver, 18/1900-tal, Tyskland, England och importstämplar, höjd 6 - 7 cm, vikt 131,1 g.
ARMBAND, 2 HÄNGEN, 2 BROSCHER, 1 PAR ÖRHÄNGEN, silver, ljusblå syntetisk spinell, skadade hörn, granater, pärlor, turkosa stenar,
SET/PÄRLCOLLIER/ ARMBAND/ÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor, svarta, ca 7 mm, förgyllda delar, silverlås, längd 46/armband 20 cm, sten saknas i ett örhänge, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka/button, bruna/vita ca 4-8 mm, bergkristall, 4 rader att knyta, längd ca 115 cm..
BROSCH, slända, sterling silver, pyrit, färgstenar, rörliga vingar, bredd 9 cm, vikt 25,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI-P, 4 skadade, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, Bertil Lundberg, Stockholm 1955.
ENSTENSRING, 14K vitguld, antikslipad diamant ca 0,40 ct, ca Ca/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.