301 - 320 av 503
1...151617...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012

Klubbad för

RING, platina/18K guld, briljant ca 0,05 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 900 kr

TANDBORSTE, silver, blomsterdekor, längd 15 cm, silvervikt 18,1 g, gravyr, sannolikt Göteborg 1845.

650 kr

Utrop: 350 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV,silver, gravyr, trähandtag, Anders Lundqvist, Stockholm 1821, längd 38 cm. SOPPSLEV, nysilver, längd 43 cm, trähandtag.

Utrop: 550 kr

MATSILVER, 15 mockaskedar, silver, dansös, vikt 158,6 g, Stockholm 1950-55.

Utrop: 1 200 kr

PUNSCHBÄGARE, 8 st, silver, förgylld insida, höjd 5 cm, diameter 4,5 cm, en mindre kantstött, Hallbergs Stockholm 1950-57, vikt 224,4 g., två boxar.

Utrop: 1 700 kr

CAMÉBROSCH/HÄNGE, silver, 1900-talets början, mått 4x2,5 cm, vikt 6,0 g.

225 kr

Utrop: 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, diameter 7,9-8,2 mm, silverlås, gröna stenar, längd 44 cm.

Utrop: 1 800 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K rodierat guld, brilj ca 0,12 ctv, TW/SI, kedja längd 19 cm, vikt 3,9 g.

Utrop: 1 200 kr

BROSCH, silver, markasiter, 1900-talets första hälft längd 6 cm, vikt 5,8 g.

150 kr

Utrop: 200 kr

HÄNGE, silver, odlad pärla, 1900-talets andra hälft, höjd 2,5 cm. vikt 5,0 g.

900 kr

Utrop: 200 kr

RING, sterlingsilver, färgstenar, storlek 17,75 mm, vikt 9,8 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

RING, 14K vitguld, odlad färgad pärla, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g.

700 kr

Utrop: 700 kr

RING, 18K guld, turkoser, otydliga svenska stämplar, 1900-talets början. storlek 17,75 mm, vikt 3,0 g.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

KAKTÅNG, silver, dekor av rosor, omkring 1900, importstämplar, längd 20 cm, vikt 64,3 g.

Utrop: 500 kr

EFTERRÄTTSBESTICK, 24 delar, nysilver med benskaft (spruckna, lösa skaft), etui.

225 kr

Utrop: 75 kr

PÄRLCOLLIER, 5-radigt, odlade sötvattenpärlor, lås 18K guld, längd 42 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, små pärlor, längd totalt ca 2,5 cm, Stockholm, vikt 4,6 g, skruv.

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE, 18K guld, bergkristall ca 1 ct, Bengt Hallberg Köping 1971, längd 3,4 cm, 2,5 g.

Utrop: 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, turkosa stenar, höjd 8,5 cm, vikt 42,9 g, Israel.

500 kr

Utrop: 600 kr