Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2012
TANDBORSTE, silver, blomsterdekor, längd 15 cm, silvervikt 18,1 g, gravyr, sannolikt Göteborg 1845.
Silver Soppslev
SOPPSLEV,silver, gravyr, trähandtag, Anders Lundqvist, Stockholm 1821, längd 38 cm. SOPPSLEV, nysilver, längd 43 cm, trähandtag.
PUNSCHBÄGARE, 8 st, silver, förgylld insida, höjd 5 cm, diameter 4,5 cm, en mindre kantstött, Hallbergs Stockholm 1950-57, vikt 224,4 g., två boxar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, diameter 7,9-8,2 mm, silverlås, gröna stenar, längd 44 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K rodierat guld, brilj ca 0,12 ctv, TW/SI, kedja längd 19 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, turkoser, otydliga svenska stämplar, 1900-talets början. storlek 17,75 mm, vikt 3,0 g.
KAKTÅNG, silver, dekor av rosor, omkring 1900, importstämplar, längd 20 cm, vikt 64,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, små pärlor, längd totalt ca 2,5 cm, Stockholm, vikt 4,6 g, skruv.
HÄNGE, 18K guld, bergkristall ca 1 ct, Bengt Hallberg Köping 1971, längd 3,4 cm, 2,5 g.