141 - 160 av 307
1...789...16 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 februari 2012

Klubbad för

KEDJA, silver, design K-I Johansson, Göteborg 1973, längd 62 cm, vikt 83 g.

2 400 kr

Utrop: 700 kr

BVLGARI, helalliansring, 18K vitguld, 32 briljanter, "B.ZERO1", stl 16,25 (51) mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 18 000 kr

GEORG JENSEN, sockerskål, silver, med lock, höjd 7,5 cm, på rund fot, nr 600 A, vikt 240,7 g.

10 400 kr

Utrop: 11 400 kr

Silver Fat

GEORG JENSEN, fat, nr 600 Y, Pyramid Collection, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 28 cm, vikt 596,8 g.

Utrop: 7 000 kr

GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, 8,0 x 6,8 cm, Georg Jensenstämpel efter 1945, stämplad Denmark, etui.

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, 9 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, ringens bredd 5,5 mm, Stockholm 2005.

Utrop: 2 800 kr

EFVA ATTLING, ring, 18K guld, "Little golden twist", stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, originaletui.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

KEDJA/HÄNGE, silver, ormlänk, längd 40 cm, hjärta, vikt 14,8 g.

200 kr

Utrop: 225 kr

GAUDY, örhängen, 18K guld, 10 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, huggies, vikt 5,5 g, Stockholm 1993.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, påhängsdel går att ta av, vikt 4,5 g, stämplade 750.

2 700 kr

Utrop: 2 200 kr

REY URBAN, collier, sterlingsilver, virade länkar, längd 81 cm, signerad Rey Urban, Stockholm 1975, vikt 56,6 g.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

KALEVALA, kedja/hänge, silver (916), ärtlänk, kedjans längd 52 cm, graverad dekor, hängets diameter 4 cm, total vikt 20,4 g, Finland 1958.

500 kr

Utrop: 550 kr

GEORG JENSEN ring, 2-delad, nr 263, silver, månsten, onyx, stl 17 mm, vikt 14 g, Danmark.

1 600 kr

Utrop: 1 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,80 ctv, TW/VVS, Alton guldvaru Falköping 1975, vikt 2,4 g, stift.

9 700 kr

Utrop: 11 000 kr

ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, 5 odlade pärlor, ca 8,00 mm, off round, ankarlänk, längd 19 cm, Stockholm 1967.

Utrop: 8 000 kr

LAPPONIA, BROSCH, 18K guld, längd 7 cm, vikt 9,1 g, 2005, Finland.

Utrop: 3 200 kr

LAPPONIA, COLLIER, 18K guld, längd 40 cm, vikt 7,2 g, Finland 2007.

3 300 kr

Utrop: 3 500 kr

LAPPONIA, ÖRHÄNGEN, 18K guld, vikt 8,1 g, clips, 1996 Finland.

Utrop: 3 500 kr

EFVA ATTLING, kedja/hänge, silver, läderrem, ask.

450 kr

Utrop: 400 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, 3 rosa turmaliner, 1 ametist, 4 briljanter, stl 16,75 mm, vikt 10,1 g, nagg och repor på rondisten.

9 100 kr

Utrop: 7 500 kr