Avslutad | Moderna – Lördag 11 februari 2012
BVLGARI, helalliansring, 18K vitguld, 32 briljanter, "B.ZERO1", stl 16,25 (51) mm, vikt 6,4 g.
GEORG JENSEN, sockerskål, silver, med lock, höjd 7,5 cm, på rund fot, nr 600 A, vikt 240,7 g.
Silver Fat
GEORG JENSEN, fat, nr 600 Y, Pyramid Collection, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 28 cm, vikt 596,8 g.
GEORG JENSEN, armband, sterlingsilver, 8,0 x 6,8 cm, Georg Jensenstämpel efter 1945, stämplad Denmark, etui.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 9 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, ringens bredd 5,5 mm, Stockholm 2005.
EFVA ATTLING, ring, 18K guld, "Little golden twist", stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, originaletui.
GAUDY, örhängen, 18K guld, 10 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, huggies, vikt 5,5 g, Stockholm 1993.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, påhängsdel går att ta av, vikt 4,5 g, stämplade 750.
REY URBAN, collier, sterlingsilver, virade länkar, längd 81 cm, signerad Rey Urban, Stockholm 1975, vikt 56,6 g.
KALEVALA, kedja/hänge, silver (916), ärtlänk, kedjans längd 52 cm, graverad dekor, hängets diameter 4 cm, total vikt 20,4 g, Finland 1958.
GEORG JENSEN ring, 2-delad, nr 263, silver, månsten, onyx, stl 17 mm, vikt 14 g, Danmark.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,80 ctv, TW/VVS, Alton guldvaru Falköping 1975, vikt 2,4 g, stift.
ATELIER AJOUR, armband, 18K vitguld, 5 odlade pärlor, ca 8,00 mm, off round, ankarlänk, längd 19 cm, Stockholm 1967.