Avslutad | Moderna – Lördag 11 februari 2012
COLLIER, akvamarinkulor, doserad, ca 6-15,2 mm, längd 44 cm, trädda på tråd, magnetlås i vitmetall.
KEDJA/HÄNGE, silver, kedjans längd 68 cm, hänge designat av GIERTTA, Stockholm 1975, smyckets vikt 31 g.
RING, 18K vitguld, 5 åttkantslipade diamanter tot ca 0,04ct, stl 17 1/4 mm, vikt 5,6 g, Golden Lady
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtslipade diamanter, ca 0,40 ctv, TW/VS, utländska stämplar 1900-talets andra hälft, vikt1,8 g, stift.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, kedja, 18K guld, oxiderat silver, briljant 0,01 ct, låsets design Charlotte Lynggaard "Blomster", längd 42 cm vikt 14,8 g, smyckespåse.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, längd 6,2 cm, nr 218, tillverkad mellan 1933- 1944, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, silver, örhängets längd ca 4,5 cm, vikt 18,2 g, Silversmedjan Trosa, år 1967.
6 SOPPSKEDAR, sterlingsilver, Hans Hansen, längd 16,5 cm, vikt 245,7 g, Danmark, svenska importstämlar.
ARMBAND, silver, längd 20 cm, vikt 27,8 g, Guld och silversmederna Cecilia-Ki, Göteborg 1964.
GUCCI, collier, sterlingsilver, svart rem, längd 49 cm, "Marina chain" box, ytterbox.