Avslutad | Moderna – Lördag 11 februari 2012
BVLGARI, ring B-Zero1, 18K guld, refnr 2337AL, stl ca 19,8 mm, vikt 10,2 g, etui samt ytterask.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade briljanter 0,25 ctv, TW(G)/VS, vikt 8,4 g, stl 17,25 mm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, vikt 1,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 3 g, stift.
Silver Vas
2 VASER, silver, hamrad yta, förgylld insida, höjd 9,5 cm, total vikt 217,1 g, signerade Robbert, Trosa 1977.
BÄGARE, silver, hamrad yta, förgylld insida, på rund fotring, höjd 3,5 cm, vikt 37,7 g, signerad Robbert, Trosa 1973.
BROSCH, silver, mått 4,7 x 3,3 cm, vikt 9,6 g, Guldvarufabriken, Hugo Olsson, Helsingborg 1957.
HÄNGE, sterlingsilver, mått 3 x 2,8 cm, vikt 7,7 g, Theresia, Mema Guld & Silver, Lidköping 1978.
RING, sterlingsilver, stl 17 mm, vikt 7,8 g, design Theresia, Mema Guld & Silver, Lidköping 1976.