Avslutad | Moderna – Lördag 11 februari 2012
LAPPONIA, collier, sterling silver, längd ca 43 cm, halvstelt, vikt 20,8 g, design Björn Weckström.
LAPPONIA, hänge, sterling silver, läderrem, längd 11 cm, vikt 24,9 g, design Björn Weckström.
ENSTENSRING, 18K vitguld, rund briljantslipad diamant 0,50 ct, River(D)/VS1, GIA report 2131714459, laserinskription på rondist: GIA 2131714459, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljant 0,02 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, "Love", stl 15,5 mm, vikt 9,6 g, etui.
COLLIER/ARMBAND silver, choker 33-37 cm, armband 19,5 cm, gravyr insida, vikt 55,7 g, Ekström, Falköping 1958.
OMEGA, 18K vitguld, modell Omegamania, 9 rosa safirer, nr 12571, stl 54 eller 17,25 mm, vikt 10,2 gram, ca 2004.
RING, 18K vitguld, 9 prinsess- och 8 baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VVS, tillverkad av Berggrens Juveler, stl 16,75 mm, vikt 31,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, rund briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/VVS1, GIA report 1136787400, laserinskription på rondist: GIA 1136787400, stl 16,5 mm, vikt 1,3 g.
Accessoarer Nyckelringar
GEORG JENSEN, sterlingsilver delvis förgylld, organisk form, design Minas Spiridis, ca 1995, 5,5x2,6 cm, vikt 39,5 g. Visst slitage.