Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
RING, 18K rodierat guld, smaragd ca 1,04 ct, nagg på rondisten, spricka som når ytan, 14 briljanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K guld, safir, 6 åttkantslipade diamanter tot ca 0,08ct, stl 17 1/2 mm, vikt 3,3 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, ca 23 prinsesslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
Visa varaSmycken Ring
3-DELAD RING, 18K guld, färgstenar, 9 åttkantslipade diamanter tot ca 0,06ct, stl 17 1/4mm, vikt 6,9 g
JOHAN WÅLLERS, kaffekanna, silver, knopp i ben och handtag trä, Linköping 1844, höjd 17 cm vikt 374,5 g, buckla på livet.
ENGELBERT, RING, 18K vitguld vikt 4.5 g 7 briljanter 0,42 ct. ca TW/VS, -82 stl. 17.25 mm.
BROSCH, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, Börje Löfgren, Stockholm 1966, 2,5x1,5 cm, vikt 7,4 g.
RING, 18K guld, brun briljant ca 0,86 ct, ca SI1, och briljant ca 0,24 ct, ca W/SI (nagg), stl 19,5 mm, vikt 7,1 g.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, 41 cm lång, Anders Wedia, Söderhamn 1854, trähandtag, ingraverade initialer, vikt 109 g.
SILVERSTOP, handtag med lock infattat med svenskt mynt (Gustav V), 3 kulfötter, Hallbergs 1938, höjd 18 cm, förgylld invändigt, vikt 572,4 g, gravyr under.
RING, 18K guld/silver, grön turmalin, rubiner, orientaliska pärlor, Stockholm 1928, stl ca 16,75 mm, vikt 5,9 g, ringen skadad.
RING, 18K vitguld, 15 diamanter 0,37 ctv enligt gravyr, ca W/VS, 1 skadad, stl 16,75+ mm, vikt 3,6 g.