Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, briljanter ca 0,64 ctv, TW-W/VS-SI vikt 1,9 g, skruv.
RING, 14K rodierat guld, tre briljanter ca 0.62 ctv, W-TW/VS, stl 16,5 mm, vitk 3,1 g, skenan med förminskning.
ENSTENSRING, 14K guld, briljant ca 0,15 ct, ca TW(G)/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, äkta pärlor 4 mm, 8 rosenstenar, skruv, vikt 2,5 g, efter John Petterson, Stockholm 1911.
WA BOHLIN, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äkta pärlor 6 mm, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, skruv, vikt 4,9 g, Stockholm 1948, orginaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 9 mm, 18K guldlås med mabépärla och 21 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, 2 medföljande pärlor, Jka, etui.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, på fyra fötter i form av vinrankor, fot och liv med graverad meanderbård, löstagbara ljusmanschetter med dekor i relief i form av vinrankor, tyska stämplar, tidigt 1900-tal, höjd 39 cm, vikt 838 g, en stake är skev, lagningar
LJUSSTAKAR, ett par, silver, på rund välvd fot, balusterformade, Österrike-Ungern, Prag 1872-1922, höjd 34 cm, vikt 654,3 g.
BROSCHNÅL, 18K guld, en rosensten, en rund fasetterad blå safir, Stockholm 1925, längd 6,1 cm, vikt 4,9 g.
ARMRING, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 6,80 mm, Sverige 1956, 6,6 x 6,0 cm, vikt 18 g.
BROSCHHÄNGE, 18K guld, snäckskalscamé utskuret blommotiv i relief, Andersson Guldsmed 1956, hängets längd 6 cm, broschens mått 5,2 x 4,0 cm, vikt 16,1 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 2 runt fasetterade rubiner och 2 runt fasetterade blå safirer, i form av en blomkorg och rosett, längd 5 cm, vikt 12 g.
ARMRING, 18K guld, 9 ovalt fasetterade ametister, utländska stämplar, 5,9 x 5,1 cm, vikt 25,1 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, oval svart opal, färgspel i blått till grönt mot en grå bakgrund, 1,8 x 0,8 cm, 3 diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, ankarlänk, Guldsmedsaktiebolaget, Göteborg 1900-talets andra hälft, längd 41 cm, vikt 12,1 g.
RING, 14K guld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, 1 ca W/P, 1 LB/skadad, 4 rubiner, 2 rubiner med nagg, stl 18,5 mm, vikt 11,7 g.
BROSCH, 14K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Cr-LB/P, 1 sten skadad, vikt 6,2 g.
COLLIER, 18K guld och vitguld, briljanter ca 0,31 ctv, TW-W/VS, svenska importstämplar, 1900-talets andra hälft, längd 40 cm, vikt 23,9 g.
RING, 18K guld, safir ca 0,50 ctv, rosenstenar, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, skena med skada (bristning)