Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
HÄNGE, 18K vitguld, briljanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TCR/VS, vikt 2,4 g, silverkedja medföljer, kedjans längd 43 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,50 ct enligt gravyr, ca W(H)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
Silver Vas
VAS, silver, blomdekor, svenska importstämplar, 1900-talets mitt, höjd 14,5 cm, vikt 359,9g, mindre buckla på fotring.
Speglar Mindre speglar
SPEGEL, BORSTE, sterling silver, Chester, England, längd 26 resp 25 cm, vikt 445 g, monogram, borste sitter löst i fattningen.
KLÄDBORSTAR, 2 st, silver, GAB, Stockholm 1928, längd 24 resp 18 cm, vikt 264 g, monogram.
ARMBAND, 18K rodierat guld, fantasilänk, längd 18,3 cm, vikt 26,6 g, en länkdel skadad.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, smaragd ca 8,30 ct, (mindre nagg på rondisten och inneslutningar) 38 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/SI, (1 sten skadad), svaga fattningar, (några stenar sitter snett i sin fattning), stl 18 mm, vikt 15,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter och 22 åttkantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VS, stl 18 + mm, vikt 6,8 g, GD&C, Malmö troligen år 1976.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter 1,25 ctv, ca W/SI, vikt 5 g, gravyr, stl 15,25 mm, tillv 2008.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv, ca W/VS, vikt 1,7 g, Olenfalk och Hellbergs Guldateljé, Stockholm 1967.
CARL AUGUST MATTINSSON, brosch, 18K guld, gammalslipade diamanter, ca 0,20 ctv, W/SI, safir, Stockholm 1919, längd 6,5 cm, vikt 4,6 g, ask.
HÄNGE/KEDJA 18K vikt 7,9 g kedja längd 38 cm hänge med onyx och grekiskt ortodoxt kors