Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2012
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, fickurskedja med medaljong i form av dagbok, längd ca 78 cm, vikt 11,1 g.
SMYCKESET, 18K rodierat guld: collier, 2 armband, örhängen, vikt 34,5 g totalt, längd 42+18+18 cm, stift.
RING, 18K guld, 4 briljanter och 16 åttkantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 8,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister ca 4 ctv, stift, vikt 4 g, tillv av AB J Raag i Stockholm på 60-talet.
ARMBAND, silver, granater, längd ca 20,5 cm, vikt 18,9 g, P.Strömberg, 1832-1848, ihålig, mindre märken och skador.
BROSCH, platina, 1 trappslipad diamant ca 0,76 ct, ca TW(F)/P1(+), 163 briljant, 34 åttkant och 41 baguetteslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW/VS, vikt 20 g.
STIGBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, ett hörn skadat, mått 3 x 3,5 cm, vikt 6,7 g, Engelbert, Stockholm 1944.
SOCKERSKRIN, silver, med tång, Carlman Aktiebolag, Hovjuvelerare, Stockholm 1917, tång från Hallbergs 1896, 12x10 cm, vikt 450 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter, TW/VS, Jönköping 1974, storlek 17,75 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0.24 ctv, TW/VS, Markströms Uppsala 1973, storlek 17,75 mm, vikt 4,0 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,64 ct, ca Cr(J)/P, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, Stockholm 2009.
DIAMANT, prinsesslipad, 1,02 ct, Wesselton(H)/IF, HRD cert (kopia) nr 06001972020, original finns.
ARMBAND, BROSCH, förgyllt silver, fossiliserad korall, 1 sten skadad på baksidan, längd 15,5 cm, diameter 3,7 cm, armbandet stämplat Johan Niklas Palm, Visby 1889.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,61 ct, River (D-E)/VS2, stl 17 mm, vikt 3,6 g.