201 - 220 av 498
1...101112...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012

Klubbad för

COASTER, silver, diameter 12,2 cm, vikt 112,6 g, Guldsmedsaktiebolaget 1969.

450 kr

Utrop: 500 kr

2 PEPPARKAR, silver, höjd 4,5 cm, vikt 27,6 g, Ceson Guldvaru AB, Göteborg 1964.

Utrop: 450 kr

COLLIER, silver, 4 rörliga kulor och 3 rörliga stavar, vikt 19,2 g.

Utrop: 350 kr

BRUDKRONA, silver, diameter 7,5 cm, höjd 3,8 cm, vikt 50,4 g, Gewe Silvervarufabriken, Malmö 1969.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, gul/grön ca 4,3-7,5 mm, 5 rader, peridot, kvarts, silverlås, längd 44 cm.

325 kr

Utrop: 225 kr

12 BRILJANTER, 0,45 ct totalt, TW-Cr(F-J)/SI-P1(+).

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, färgade grön/brun/rosa, ca 3,5-7,2 mm, ametist, peridot, rökkvarts, gulmetallås, längd 51 cm.

325 kr

Utrop: 250 kr

COLLIER, sterlingsilver, halvstelt, innermått ca 11,5 x 12 cm, vikt 143 g, stämplat Mexico.

1 000 kr

Utrop: 1 000 kr

2 BROSCHER, silver, vitmetall, glasstenar (slitna), vikt 30,1 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

COLLIER, ÖRHÄNGEN, gulmetall, granater, caméer, halvpärlor, längd 41,5 cm, stift.

1 000 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, lapis lazuli, kulor ca 8,0 mm, lås, gulmetall, glassten, längd 51 cm.

300 kr

Utrop: 350 kr

BORGILA, cocktailglas i sterling silver, kannelerat skaft, höjd 6,7 cm, förgylld invändigt, Stockholm 1942, vikt 123 g.

Utrop: 1 200 kr

SIGURD PERSSON, 4 silverknappar, tillverkade i Stockholm år 1945, vikt 33 g totalt.

1 400 kr

Utrop: 500 kr

ALLIANSRING, platina 34 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS (9 med nagg el mindre skador, 3 trasiga), stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, tillverkad i Stockholm 1938 av Atelier Borgila AB.

2 600 kr

Utrop: 1 400 kr

HÄNGE, 18K guld, gul och orange kvarts, kors, mått 2,2 x 3 cm, vikt 5,4 g.

Utrop: 1 900 kr

Smycken Slipshållare

SLIPSNÅL, 18K guld, 5,4 x 5,9 mm odlad saltvattenpärla, vikt 1,2 g, (stopper gulmetall).

Utrop: 450 kr

RING, 18K guld, 3 briljanter 0,09 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 1,7 g, svenska stämplar.

Utrop: 850 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K guld, grön turmalin, orientaliska pärlor, 1 skadad, vikt 2,5 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1961.

Utrop: 1 000 kr

KAKTÅNG, silver, genombruten dekor, Norge 1900-talets första hälft, längd 21 cm vikt 66,8 g.

425 kr

Utrop: 500 kr

BÄGARE, dilver, Wa Bolin, höjd 15 cm, diameter 8,5 cm, vikt 124,9 g, Stockholm 1926, gravyr undertill.

Utrop: 1 100 kr