Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
BRUDKRONA, silver, diameter 7,5 cm, höjd 3,8 cm, vikt 50,4 g, Gewe Silvervarufabriken, Malmö 1969.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, gul/grön ca 4,3-7,5 mm, 5 rader, peridot, kvarts, silverlås, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, färgade grön/brun/rosa, ca 3,5-7,2 mm, ametist, peridot, rökkvarts, gulmetallås, längd 51 cm.
COLLIER, sterlingsilver, halvstelt, innermått ca 11,5 x 12 cm, vikt 143 g, stämplat Mexico.
BORGILA, cocktailglas i sterling silver, kannelerat skaft, höjd 6,7 cm, förgylld invändigt, Stockholm 1942, vikt 123 g.
ALLIANSRING, platina 34 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS (9 med nagg el mindre skador, 3 trasiga), stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, tillverkad i Stockholm 1938 av Atelier Borgila AB.
Smycken Slipshållare
SLIPSNÅL, 18K guld, 5,4 x 5,9 mm odlad saltvattenpärla, vikt 1,2 g, (stopper gulmetall).
RING, 18K guld, 3 briljanter 0,09 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 1,7 g, svenska stämplar.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, grön turmalin, orientaliska pärlor, 1 skadad, vikt 2,5 g, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1961.
KAKTÅNG, silver, genombruten dekor, Norge 1900-talets första hälft, längd 21 cm vikt 66,8 g.