Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
BROSCH, 14K guld, 6 diamanter, (5 gammals- lipade 1 rosenslipad), (nagg och mindre skador), vikt 3,4 g, svaga fattningar.
BROSCH, 18K guld/silver, syntetisk blå spinell, 8 rosenstenar, (några skadade), höjd ca 3 cm vikt 8,5 g.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, fjäril, vikt 4,9 g, David Andersen, Norge.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita/gröna, ca 4-6 mm, 2 rader, peridot, kvarts, silverlås, längd ca 45 cm.
BROSCH, silver, vikt 10,9 g, mått 4,5 x 3 cm, vikt 10,9 g, Ge-Kå smycken, Stockholm 1952.
SAMEBESTICK, kakspade, sockertång, 4 små skedar, synlig lödning på kakspaden, total vikt 68,7 g, 1931-1947.