Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2012
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, design Björn Weckström, briljant 0,11 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm+, vikt 3,4 g.
OLE LYNGGAARD, collier, armband, 1 lås, 14K guld/oxiderat silver, collierets längd 37 cm, armbandets längd 18 cm, låsets längd 3 cm, total vikt 37,8 g.
CHOPARD, 18K guld, "Ice Cube", # 2871001, 82/3804, bredd 14 mm (4 rader), stl 17 mm, vikt 20,2 g.
6 PUNSCHKOPPAR, silver, invändigt förgyllda, hamrad yta, total vikt 258,3 g, E. Löfman för MGAB, Uppsala 1973-75.
STEL COLLIER, sterlingsilver, ebenholtz, mått 10,5 x 10 cm, vikt 97,6 g, A. Mikkelsen, Köpenhamn.
KAUNIS KORO, ring, sterlingsilver, spektrolit, stl 18,75 mm, vikt 12,1 g, Finland 1975.
KAUNIS KORO, kedja/hänge, sterlingsilver, spektrolit, längd 65 cm, vikt 64,2 g, Finland 1975.
KAUNIS KORO, 3 armringar, sterlingsilver, diameter 6,5 cm, vikt 27,1 g, Finland 1975.
GEORG JENSEN, Silver, modell Konge/Acorn, ragusked längd 220 mm, buljongsked längd 150 mm, design Johan Rohde, Jens Sigsgaard kapsylöppnare, silver och rostfritt stål, längd 100 mm, total vikt 207,9 g.
OLE LYNGGAARD, pärlcollier med 4,6 mm odlade sötvattenpärlor, 13 ioliter, dobbar för Lynggaardlås, längd 45 cm.
WIWEN NILSSON, ring, silver, bergkristall, (nagg), stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, stämplad AN 1946. (d)