Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2012
RING, 18K rodierat guld, 37 briljanter ca 0,63 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 9,8 g, svaga fattningar, rispa på ringskenan.
KEDJA/HÄNGE, platina (950/1000), 2 briljanter ca 1,50 och 0,64 ct, ca Cr(J)/ SI1 och VS2 respektive, kedjans längd 44 cm, vikt 6,5 g, etui.
RING, silver, rund fasetterad bergkristall ca 17 ct, stl 16 mm, signerad Bengt Lindblad, Stockholm år 1965, vikt 11 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 prinsesslipade diamanter 3,36 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 18,2 cm, vikt 15,1 g, IGI minicertifikat.
BVLGARI, armband, 18K guld, svart rem, längd 17,5 cm, originaletui, ytterbox, vikt 14,9 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, silver, vikt 12,4 g, stämplad "AN", Lund 1947 (d).
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B.zero1, 3-band ring, stl 18,25+ mm (58), vikt 10,5 g, etui, ytterkartong.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, två sockertoppsslipade akvamariner, briljant ca 0,10 ct, ca TW/VVS-VS, design Charlotte Lynggaard, treradig kedja, oxiderat och förgyllt silver, längd 40,5 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-TW/VS, vikt 1,3 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct, ca TW(G)/ VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g, BA Konstgjuteri, Stockholm.
OLE LYNGGAARD, ring, "fidelity" 18K guld/vitguld, briljant ca 0,12 ct ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 13,3 g.