Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2012
DRAKENBERG SJÖLIN, armband, "Flora", sterlingsilver, längd 18 cm, vikt 26,3 g, ask medföljer.
Visa varaSmycken Övriga
SMYCKESET, 3 DELAR Drakenberg Sjölin och Paula Hagerskans, sterlingsilver, halskedja samt örhängen, kedjans längd 100 cm, vikt 25,5 g, ask medföljer.
PAULA HAGERSKANS, hänge/kedja "Pionblomma", sterlingsilver, kedjans längd 70 cm, vikt 20,6 g, ask medföljer.
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, ametist, nagg, stl 16 mm, vikt 9,3 g, Stockholm 1950, (d).
STELT COLLIER, sterlingsilver, mått 13 x 11 cm, vikt 64,4 g, Rey Urban, Stockholm 1977.
RING, sterlingsilver, cabochonslipad ljus kalcedon, stl 17,75 mm, vikt 16,8 g, Bertil Kempe 2003.
LAPPONIA, Kedja/hänge, 18K guld, briljant 0,02 ct, TW/VS, vikt 4,9 g, längd 40 cm.
LAPPONIA, 14K guld, halvstelt, design Björn Weckström, längd 44 cm, vikt 33,5 g. etui medföljer.
ARMRING, sterlingsilver, bergkristall, öppningsbar mått 5,5 x 5,5 cm, vikt 23,5 g, design Lindström för Bengt Hallberg, Köping 1972.
RING, sterlingsilver, bergkristall, nagg, ändringsbar storlek, vikt 12,1 g, Bengt Hallberg, Köping 1971.
BVLGARI, armring, "TUBOGAS", stål, 38 briljanter 0,30 ctv, ca TW/VVS, ref nr BR850412, vikt 27,5 g.
SKÅL, silver, hamrad yta, på fotring med vågbandsbård, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 281,4 g, handarbete signerad Råström 1985.
OLE LYNGGAARD, "Love", ring 18K guld, tre briljanter ca 0,06 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 17,5 mm, vikt 11,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, Love, 3 briljanter 0,06 ctv enligt gravyr, ca W/VS, design Charlotte Lynggaard, storlek 17,5 mm, vikt 11,7 g.
2 SKÅLAR, silver, hamrad yta, diameter 12,3 cm, höjd 4 cm, total vikt 245,5 g, E. Löfman för MGAB, Uppsala 1973-1977.
Silver Fat
GEORG JENSEN, bricka, sterlingsilver, nr 741, mått 13,7 x 18,3 cm, vikt 155,2 g, bucklor.