Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012
HELALLIANSRING, platina, prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca River-TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,54 ct, natural fancy intense yellow/ VS2, GIA report 16877331.
CIGARETTBURK, silver, invändigt förgylld, svensk importstämpel, höjd 18 cm, vikt 747,2 g.
DIAMANT, prinsesslipad, 1,50 ct, TW(F)/VS1, HRD certifikat 11022146006, förseglad.
RING, 18K guld, mabépärla ca 12,5 mm, 21 briljanter 0,77 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 12,9 g, Hellström & Åhrling, Stockholm 1989.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, flygande trana med blad i näbben, nr 15, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1960, vikt 17,6 g, originaletui (d).
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, ängel, odlad pärla 8,50 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, kedjans längd 42 cm, vikt 10 g, etui.
GEORG JENSEN, collier, modell 118, sterlingsilver, konkava trekantstavar, efter 1948, längd 38,5 cm, vikt 148,5 g.
CARTIER, fågelbrosch, 18K guld/platina, 3 x 2 cm, Madeiracitrin ca 4 ct, smaragd ca 0,24 ct, 6 diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VVS, vikt 7,9 g, London.
CHRISTIAN HAMMER, armring, 18K guld, orientaliska pärlor och flodpärla, rubiner, Stockholm 1860, mått 6x5,5 cm, vikt 29,6 g, senare säkerhetskedja.
ATELIER BORGILA, armband, silver, bergkristall, längd 18 cm, bredd 2 cm, vikt 101,3 g, Stockholm 1971.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd 20 cm, vikt 136 g, Svenska Guldvaruaktiebolaget, Stockholm 1964, gravyr på låset.
RING, 18K guld, briljant 1,07 ct, ca TCr(I)/SI2, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, Stockholm.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,90 ctv (0,25 + 0,40 + 0,25), ca TW(F)/VVS-VS stl 21,75 mm, vikt 33,3 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld/rodierat guld, 1 briljant- och 4 navettslipade diamanter ca 1,16 ctv, 106 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, 1 skadad kulett, mått 2,1 x 4 cm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,05 ct, TW(F)/ VS1, HRD-certifikat nr 06000560038, 6 safirer ca 3,50 ctv, Atelier Ajour 2005, storlek 16,0 mm, vikt 9,9 g.