101 - 120 av 251
1...567...13 Gå till
Just nu klubbas Allmänna online. Gå in här

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 3,5-7,0 mm, lås, 18K vitguld, 12 diamanter ca 0,35 ctv, 2 skadade, längd 34,5 cm, originaletui, 72 extra pärlor, W.A.Bolin, Stockholm 1952.

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,55 ctv ca TW-W(G-H)/VVS, avklippt skena, fjäder, stl ca 16,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 7 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, sju briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, svenska stämplar, omkring år 2000, vikt 8,6 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 2,00 ct, ca River(E)/VS 2, 2 tanzaniter ca 4,00 ctv, slitna fasettkanter, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 140 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 5,8 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,81 ct, ca TW(F)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, Bims Guldsmide, Göteborg 1975.

Utrop: 25 000 kr

ARMRING, 18K guld/vitguld, 65 diamanter (6 briljant- 4 baguette- och 55 åttkantslipade) ca 1,35 ctv, ca TW/VS, 1 diamant mindre skadad, specialgjord öppning, Guldsmed Otto Andersson, Stockholm 1946, vikt 51,0 g.

Utrop: 28 000 kr

RING, platina, briljant 1,01 ct River(E)/SI1, GIA mini report 1132841916, 40 briljanter och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

53 000 kr

Utrop: 60 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,4-7,7 mm, lås 18K guld, briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, längd 44 cm, etui, ytterbox, skadad.

Utrop: 16 000 kr

BROSCH, 18K guld, 2 rosenstenar ca 0,22 ctv, blå emalj, längd 6 cm, vikt 10 g, Edvard Johan Grönhagen, Stockholm 1864.

Utrop: 4 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, 8 odlade pärlor 7 mm, vikt 42,9 g, stift/clips, mått 3,0 x 3,0 cm, Italien.

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, 18K guld, lejon, emalj, rubinögon, 47 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, vikt 45,2 g, mått 5,0 X 5,0 cm, Toliro, Italien.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, 18K guld, papegoja, rubinöga, röd, svart och vit emalj, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, vikt 20 g, mått 6,0 x 4,0 cm, Italien.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, armband, 18K guld, Lapponia, svensk import, säkerhetskedja, vikt 77,8 g.

Utrop: 34 000 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, collier, 18K guld, modell Semiramis, fem gröna turmalinkristaller, Lapponia, längd 40 cm, hängets längd 5,3 cm, vikt 24,7 g.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 4,60 ct, ca Ca/VVS-VS, storlek 18,75 mm, vikt 18,2 g, Harry Hermansson, Stockholm 1963.

128 000 kr

Utrop: 140 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, ca TW(F)/VS, 36 briljanter och baguetteslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 30 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,09 ctv, ca TW/VVS1-2, pansarlänk, längd 40 cm, Sengels guldsmedja, Stockholm 1985, vikt 59,8 g.

Utrop: 49 000 kr

RING, 18K guld/silver, orientalisk pärla 5 mm, rosenstenar, överdelen är i silver och ringskenan i 18K guld, troligvis utbytt, stl 15 mm, vikt 6,3 g, troligvis tidigt 1900-tal.

3 400 kr

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,04 ct, ca Ca(M)/VVS1, Ringsmedjan i Torsås, stl 18,25+ mm, vikt 13,1 g.

Utrop: 26 000 kr