Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor 3,5-7,0 mm, lås, 18K vitguld, 12 diamanter ca 0,35 ctv, 2 skadade, längd 34,5 cm, originaletui, 72 extra pärlor, W.A.Bolin, Stockholm 1952.
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,55 ctv ca TW-W(G-H)/VVS, avklippt skena, fjäder, stl ca 16,25 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, sju briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, svenska stämplar, omkring år 2000, vikt 8,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad diamant ca 2,00 ct, ca River(E)/VS 2, 2 tanzaniter ca 4,00 ctv, slitna fasettkanter, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,81 ct, ca TW(F)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, Bims Guldsmide, Göteborg 1975.
ARMRING, 18K guld/vitguld, 65 diamanter (6 briljant- 4 baguette- och 55 åttkantslipade) ca 1,35 ctv, ca TW/VS, 1 diamant mindre skadad, specialgjord öppning, Guldsmed Otto Andersson, Stockholm 1946, vikt 51,0 g.
RING, platina, briljant 1,01 ct River(E)/SI1, GIA mini report 1132841916, 40 briljanter och 4 baguetteslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,4-7,7 mm, lås 18K guld, briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, längd 44 cm, etui, ytterbox, skadad.
BROSCH, 18K guld, 2 rosenstenar ca 0,22 ctv, blå emalj, längd 6 cm, vikt 10 g, Edvard Johan Grönhagen, Stockholm 1864.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, 8 odlade pärlor 7 mm, vikt 42,9 g, stift/clips, mått 3,0 x 3,0 cm, Italien.
BROSCH, 18K guld, lejon, emalj, rubinögon, 47 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, vikt 45,2 g, mått 5,0 X 5,0 cm, Toliro, Italien.
BROSCH, 18K guld, papegoja, rubinöga, röd, svart och vit emalj, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W/VS, vikt 20 g, mått 6,0 x 4,0 cm, Italien.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, 18K guld, Lapponia, svensk import, säkerhetskedja, vikt 77,8 g.
BJÖRN WECKSTRÖM, collier, 18K guld, modell Semiramis, fem gröna turmalinkristaller, Lapponia, längd 40 cm, hängets längd 5,3 cm, vikt 24,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 4,60 ct, ca Ca/VVS-VS, storlek 18,75 mm, vikt 18,2 g, Harry Hermansson, Stockholm 1963.
RING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, ca TW(F)/VS, 36 briljanter och baguetteslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,09 ctv, ca TW/VVS1-2, pansarlänk, längd 40 cm, Sengels guldsmedja, Stockholm 1985, vikt 59,8 g.
RING, 18K guld/silver, orientalisk pärla 5 mm, rosenstenar, överdelen är i silver och ringskenan i 18K guld, troligvis utbytt, stl 15 mm, vikt 6,3 g, troligvis tidigt 1900-tal.