81 - 100 av 251
1...456...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

COLLIER, förgyllt silver, ametister, 2 imitationspärlor, omkring 1900, längd 49 cm, vikt 9,9 g.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,03 ct, ca TW(G)/VVS1.

Utrop: 74 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 smaragdslipade diamanter ca 1,36 ctv, mittstenen ca 0,60 ct och sidostenarna ca 0,76 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 12 600 kr

BROSCH, platina, 11 gammalslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-LY/VS-P, 49 mindre diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, tre diamanter med mindre skador, 5,0 x 3,5 cm, vikt 17,2 g.

Utrop: 30 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 safirer ca 4,50 ctv, 2 nagg och 1 inneslutning som når ytan, 24 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd ca 18 cm, vikt 19,9 g, 1 fattning skadad.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ARMBAND, platina, 7 briljanter ca 1,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 10,8 g, etui, Hallbergs, Stockholm 1938.

11 400 kr

Utrop: 12 000 kr

GIFTRING, 18K guld, oval fasetterad citrin, 13 orientaliska halvpärlor, antik, svenska stämplar, 1800-talets andra hälft, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, en del av en gulddetalj på ringskenan saknas, citrinens fattning skadad.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

HÅRSMYCKE, brosch, 18K guld, i form av en ringlad orm, hår i två nyanser tillhörande en mor och hennes dotter enligt uppgift, två fasetterade granater som ögon, antik, troligtvis Stockholm år 1841, ca 3,0 x 2,5 cm, vikt 1,3 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,50 ct, TCr(I)/VVS2, HRD certifikat nr 11031174028, förseglad.

Utrop: 92 000 kr

Silver Bricka

BRICKA, silver (sannolikt 950), med två handag, bladdekor i relief runt brickans kant, brickans mitt med graverad dekor, mått 72 x 50 cm, Nyrokoko, troligtvis tillverkad i Frankrike under 1800-talets slut, vikt ca 3300 g.

Utrop: 30 000 kr

HÄNGE, 18K guld, graverad dekor på ena sidan och dekor med dofthål på den andra sidan, öppningsbar, gångjärn på två ställen, antik, Ludvig Sturm Stockholm, år 1815, 3,5 x 2,5 cm, vikt 9,1 g.

6 100 kr

Utrop: 3 400 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 165 briljanter ca 7,43 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40 cm, vikt 15,9 g.

Utrop: 78 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,2 mm, lås, 18K guld, 6 diamanter ca 0,04 ctv enligt gravyr, längd 87 cm.

PÄRLARMBAND, 2 radigt, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås, 18K guld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, C.F. Carlman, Stockholm, längd 16,5 cm.

PÄRLCOLLIER, 3-radig, 7 mm odlade pärlor, mittdel, lås och distanser i 18K guld, droppslipad smaragd ca 40 ct, 152 briljanter ca 2,50 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 126,6 g.

Utrop: 57 000 kr

COLLIER, 18K guld, 18 rubiner, 4 safirer, 12 åttkantslipade diamanter, 2 lejonhuvuden, längd ca 70 cm, vikt 152,3 g, etui.

Utrop: 57 000 kr

ARMRING, 18K guld, antik, filigran, 2,7 cm brett, innermått 17,2 cm, GD&Co i Malmö år 1875, vikt 46,9 g.

16 400 kr

Utrop: 18 800 kr

RING, 18K guld, ca 57 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, Stockholm, omkring år 2000, stl 20,5 mm, vikt 18,8 g.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca River(E)/VVS2, stl 17,5 mm, Atelier Ajour, Stockholm 1961, vikt 2,9 g.

Utrop: 28 000 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 1,35 ct, ca W/SI2, 48 gammalslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca W-Cr/VS-SI, en liten diamant skadad, vikt 9,1 g, nålen i 14K guld, mindre reparerbar skada i metallen på baksidan, etui.

Utrop: 44 000 kr