Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012
COLLIER, förgyllt silver, ametister, 2 imitationspärlor, omkring 1900, längd 49 cm, vikt 9,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 smaragdslipade diamanter ca 1,36 ctv, mittstenen ca 0,60 ct och sidostenarna ca 0,76 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
BROSCH, platina, 11 gammalslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-LY/VS-P, 49 mindre diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, tre diamanter med mindre skador, 5,0 x 3,5 cm, vikt 17,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 safirer ca 4,50 ctv, 2 nagg och 1 inneslutning som når ytan, 24 briljanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, längd ca 18 cm, vikt 19,9 g, 1 fattning skadad.
ARMBAND, platina, 7 briljanter ca 1,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 10,8 g, etui, Hallbergs, Stockholm 1938.
GIFTRING, 18K guld, oval fasetterad citrin, 13 orientaliska halvpärlor, antik, svenska stämplar, 1800-talets andra hälft, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, en del av en gulddetalj på ringskenan saknas, citrinens fattning skadad.
HÅRSMYCKE, brosch, 18K guld, i form av en ringlad orm, hår i två nyanser tillhörande en mor och hennes dotter enligt uppgift, två fasetterade granater som ögon, antik, troligtvis Stockholm år 1841, ca 3,0 x 2,5 cm, vikt 1,3 g.
DIAMANT, briljantslipad, 1,50 ct, TCr(I)/VVS2, HRD certifikat nr 11031174028, förseglad.
Silver Bricka
BRICKA, silver (sannolikt 950), med två handag, bladdekor i relief runt brickans kant, brickans mitt med graverad dekor, mått 72 x 50 cm, Nyrokoko, troligtvis tillverkad i Frankrike under 1800-talets slut, vikt ca 3300 g.
HÄNGE, 18K guld, graverad dekor på ena sidan och dekor med dofthål på den andra sidan, öppningsbar, gångjärn på två ställen, antik, Ludvig Sturm Stockholm, år 1815, 3,5 x 2,5 cm, vikt 9,1 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 165 briljanter ca 7,43 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40 cm, vikt 15,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,2 mm, lås, 18K guld, 6 diamanter ca 0,04 ctv enligt gravyr, längd 87 cm.
Visa varaSmycken Armband
PÄRLARMBAND, 2 radigt, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås, 18K guld, 9 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, C.F. Carlman, Stockholm, längd 16,5 cm.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 3-radig, 7 mm odlade pärlor, mittdel, lås och distanser i 18K guld, droppslipad smaragd ca 40 ct, 152 briljanter ca 2,50 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 126,6 g.
COLLIER, 18K guld, 18 rubiner, 4 safirer, 12 åttkantslipade diamanter, 2 lejonhuvuden, längd ca 70 cm, vikt 152,3 g, etui.
ARMRING, 18K guld, antik, filigran, 2,7 cm brett, innermått 17,2 cm, GD&Co i Malmö år 1875, vikt 46,9 g.
RING, 18K guld, ca 57 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, Stockholm, omkring år 2000, stl 20,5 mm, vikt 18,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca River(E)/VVS2, stl 17,5 mm, Atelier Ajour, Stockholm 1961, vikt 2,9 g.