61 - 80 av 251
1...345...13 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 21 april 2012

Klubbad för

HUGO STRÖMDAHL, armring, 18K guld, snurrad, 28 runda fasetterade rubiner, 8 briljantslipade diamanter och 2 mediumslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, fattade i platina, mått 5,9 x 5,2 cm, Stockholm 1962, vikt 73 g, en extra del till armringen medföljer, vikt 4 g.

17 800 kr

Utrop: 19 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld/guld, en briljantslipad diamant 0,79 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 11,2 g.

23 000 kr

Utrop: 26 000 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, collier, 18K guld, stämplad BW, längd 40 cm, vikt 30,4 g, Finland, (d).

Utrop: 12 400 kr

TIFFANY & CO, enstensörhängen, platina, 2 briljanter 0,80 ctv, River(E)/VS, stift, vikt 2,1 g, etui, originalbox.

Utrop: 32 000 kr

TRESTENSRING, platina, 3 mediumslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TCa(K-L)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,1 g.

9 000 kr

Utrop: 10 200 kr

SAFIRRING, 18K guld, blå navetteslipad safir 2,14 ct, 2 trapetsslipade safirer, stl 17,25 mm, vikt 10,7 g, kopia på värderingsintyg,etui.

Utrop: 17 400 kr

RING, 14K vitguld, briljant ca 3,00 ct, ca TCr(I)/SI2, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g.

150 000 kr

Utrop: 165 000 kr

BROSCH, Platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, 150 gammalslipade, åttkantslipade samt briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca W/VS-SI, rosettmodell med måtten 5,5 X 5,2 cm, vikt 17,1 g, (nålen är ej i guld).

ARMBAND, platina, 6 gammalslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca Tca-Cr/SI, 306 gammalslipade diamanter och 2 briljanter ca 10,5 ctv, ca W-Tca/VS-SI, längd 19 cm, bredd 1,8 cm, vikt 49,8 g (låsanordningen är ej guld, 2 gammalslipade diamanter är utbytta med 2 briljanter och infattade med guld).

RING, platina, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,80 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,5 g, en diamant skadad vid rondisten, en diamant med nagg i rondisten.

Utrop: 9 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor 14,5 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W(H)/SI, vikt 10,3 g

14 800 kr

Utrop: 15 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1965, vikt 27,4 g (d).

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld, en gammalslipad diamant ca 0,69 ct, ca TW(G)/SI1, nagg i rondist, Sam Pettersson, Linköping år 1896, stl 18 mm, vikt 5,7 g, etui i ben.

Utrop: 13 800 kr

CARL PETTER ÅBERG, bägare, silver, delvis godronnerad, invändigt förgylld, Arboga 1825, höjd 22,5 cm, vikt 372,8 g, gravyr på livet.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant 1,08 ct, River(E)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g, Stockholm, certifikat och mini report från HRD.

40 000 kr

Utrop: 46 000 kr

ARMBAND, platina, 3 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, 450 åttkantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW(F)-Cr(J)/VS-P, längd 19 cm, vikt 49 g, lagad, några små diamanter är skadade, etui.

Utrop: 105 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, River(D)/VVS1, HRD certifikat 11001559006, plomberad.

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, en ovalslipad diamant ca 1,63 ct ca Light Yellow/VS, åtta baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 14,2 g.

27 000 kr

Utrop: 31 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, en medium- och en briljantslipad diamant ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H) och CR-TCA(J-K)/SI-P, inneslutningar når ytan, 6 rosenstenar, Petterssons efterträdare, Stockholm 1973, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 19 000 kr

BROSCH, 18K guld, camé, skadad ram, vikt 12,9 g, 4,9 X 4,1 cm, antik.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr